Neznamená to však, že by snad rozdávaly léky ničící bakterie zdarma. Naopak, v rámci akce informují o jejich správném užívání. Tato informační kampaň se uskuteční ještě v pátek 26. listopadu. Jednou z lékáren, které považují kampaň za důležitou, je i lékárna Poseidon v Klatovech.

„Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu. Užíváním v nesprávných případech může vzniknout odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak nemusí být již účinná. Proto vedeme informační kampaň, ve které chceme veřejnosti poradit, jak s antibiotiky vůbec zacházet. Chceme zdůraznit význam antibiotik tak, aby lidé věděli, jak je mají užívat, že je důležité je užívat pravidelně v daných intervalech stanovených lékařem. Chceme také zdůraznit to, že není dobré ukončit jejich užívání dříve, než všechna řádně dobereme a nenasazovat si je sami bez vědomí lékaře. Zájemcům rádi poradíme také to, že je zbytečné antibiotika například užívat při onemocněních způsobených viry a aby nechtěli po lékařích předepisovat antibiotika pravidelně, protože i jejich užívání má nežádoucí účinky,“ říká vedoucí lékárnice Marie Greszlová.

Pokud porušujete pravidla spojená se správným užíváním antibiotik, nebude ve vašem těle dostatek léčiva, bakterie přežijí a mohou se vůči účinku antibiotik stát odolnými. „Rezistentní bakterie na antibiotika jsou největším problémem bakteriologie. Je možné, že je jednou nebude čím léčit,“ varuje přednosta Ústavu mikrobiologie FN Plzeň Karel Fajfrlík. Rezistentní bakterie se navíc mohou šířit a způsobovat infekce i u lidí, kteří antibiotika nikdy neužívali.

Informační kampaň je cílena proto nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi.

„Rodičům, kteří do naší lékárny přijdou, například vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlíme také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba při užívání antibiotik. Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla předepsána antibiotika. Zeptáme se mimo jiné na jejich názor, zda mají být antibiotika vázána na lékařský předpis. Rádi bychom znali jejich zkušenosti s péčí o dítě, které trpí běžnou infekcí horních cest dýchacích, zda považujete pouze radu a doporučení režimových opatření za dostatečnou lékařskou péči a podobně,“ pokračuje klatovská lékárnice.

„Je důležité, aby se veřejnost zajímala o užívané léky, o své zdraví a zdraví svých blízkých,“ doplnila Greszlová.

Projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren je doprovodnou akcí celoevropského projektu Evropský antibiotický den, který se koná již třetím rokem.