„Situace je nejhorší od jara loňského roku. Roste počet příjmů pacientů s těžkými dýchacími potížemi ze spádových oblastí našich nemocnic, a pokud to je jen trochu možné, nadále se snažíme odlehčit přeplněným nemocnicím v Karlovarském kraji,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Mezi covid pozitivními pacienty přibývají lidé středního i relativně nízkého věku, např. ročníků 70., 80. i 90. let a to i s těžkým průběhem nemoci. Nemoc covid ohrožuje v tuto chvíli celou populaci. Příčinou je zcela jistě významný výskyt mutací koronaviru, který situaci komplikuje.

„Proto žádáme veřejnost, aby dodržovala základní hygienicko-epidemiologická opatření, zejména nošení roušek nebo lépe respirátorů, pravidelnou hygienu rukou a rozestupy,“ doplňuje mluvčí.

Nemocnice provedly v posledních sedmi dnech přes 3700 antigenních a PCR testů. Mírný pokles je způsobem tím, že řada lidí, kteří mají zarezervované termíny antigenních testů, k vyšetření nepřijdou. "Domníváme se, že se jedná o pendlery, kteří o víkendu opustili Čechy, testy už tím pádem nepotřebují, ale neobtěžovali se své objednávky zrušit. Postupně se snažíme tyto osoby identifikovat a rezervace uvolňovat, aby se mohli testovat jiní zájemci, což jsou v těchto dnech hlavně řidiči kamionové dopravy směřující do Německa," doplňuje Kokoška.

V nemocnicích se opět rozběhlo očkování první dávkou. Vakcínu k úterku získalo přes 4100 lidí, z nichž 1300 je již přeočkováno i druhou dávkou.