Od úterý 3. prosince tam bude k vidění unikátní vánoční výstava s vůní perníčků. Výstavu s názvem PERNÍKOVÉ BETLÉMY připravilo Městské kulturní středisko (MěKS) a doplnilo ji prodejem drobných perníkových dekorací.

„Na vánoční výstavě bude k vidění třicet betlémů, na kterých se podílelo třináct šikovných žen z Klatov a okolí. Máme zde ženy ze Strážova, Ondřejovic, Janovic nad Úhlavou, Klatov, Plánice, ale dokonce i z Úsilova u Kdyně. Každý betlém je originál. Tvůrkyním jsme nechali volnou ruku co se týká velikosti, tvarů i způsobů zdobení. Jsou tam betlémy malé, velké, stojací, závěsné, zkrátka různé. Největší betlém, který je dlouhý přes jeden metr, je od paní Jany Kohoutové z Plánice. K vánoční výstavě jsme vydali i malý katalog betlémů, který bude prodejný za 15 korun. Celá přehlídka ojedinělých perníkových betlémů bude doplněna ukázkou starých formiček a forem našich prababiček na pečení a také několika starými tisky. Dřív se totiž na perníčky tiskly papírové obrázky, které se na perníčky lepily polevou a dozdobovaly. Na výstavě budou k vidění některé kopie i originály těchto starých tisků i ukázka jejich použití na perníčcích," uvedla při instalaci výstavy jedna z hlavních iniciátorek a autorka vánoční výstavy Radka Grösslová.

Výstava bude slavnostně zahájena vernisáží v pondělí 2. prosince v 17 hodin v galerii Atrium v kulturním domě v Klatovech. „Pro širokou veřejnost se poprvé otevře v úterý 3. prosince a potrvá do 22. prosince. Otevřena bude každý všední den od 9 do 17 hodin a o adventních nedělích od 10 do 17 hodin. Každou středu pak mohou zájemci přijít na dopolední předvádění zdobení vánočních perníčků i jiných vánočních ozdob od 9 do 11 hodin," dodala Radka Grösslová.

Hana Sádlíková