Nemocnice v Klatovech bude od jara jediným zdravotnickým zařízením v Plzeňském kraji s babyboxem. Schránku na odložené děti zde uvedou do provozu 15. dubna.

„Západní Čechy, konkrétně Plzeňský kraj, jsou jediné v celé republice, kde zatím podobné zařízení neexistuje,“ potvrdil Deníku zakladatel babyboxů Ludvík Hess. „Oslovil jsem ředitele všech nemocnic v kraji, Klatovy zareagovaly nejrychleji,“ vysvětluje Hess, proč právě do města pod Černou věží poputuje první schránka na odložená miminka.

Ta bude umístěna na budově gynekologicko – porodnického oddělení. „Vytápěný babybox bude mít uvnitř namontovanou kameru a signalizaci napojenou na sesternu porodnice. V okamžiku, kdy se ve schránce objeví miminko, spustí se signalizace,“ vysvětluje princip fungování babyboxu ředitel Klatovské nemocnice, a.s., Jiří Vlček. Ten byl také myšlence umístění babyboxu hned od začátku nakloněn.

„Jen jsme měli drobné dohady kolem umístění schránky. Pan Hess si představoval poněkud osamělejší místo, kde by měly maminky soukromí. Myslím ale, že budova gynekologicko – porodnického oddělení je vhodnější a navíc odloženým dětem se dostane okamžité pomoci,“ dodal Vlček.

Montáž babyboxu vyjde na 250 tisíc korun. Veškeré pořizovací náklady ale hradí občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. „Slovo Statim znamená ve zdravotnictví ihned, okamžitě, což znamená, že všem odloženým dětem v babyboxech by se mělo dostat okamžité pomoci,“ vysvětluje Ludvík Hess.

Veřejnost zřízení babyboxu v klatovské nemocnici vítá. „Je to určitě lepší, než aby se matky nechtěných dětí zbavovaly jiným způsobem, někdy úplně tím nejhorším, že je najdete v popelnici,“ domnívá se Kristýna Prosserová ze Sušice.

Babyboxy v ČR

První babybox v republice byl uveden do provozu 1. června 2005 v nemocnici na Praze 9 – Hloubětíně. V současné době je po republice rozmístěno 20 babyboxů. V západních Čechách bylo až dosud prázdné místo – nachází se pouze v Sokolově a od 15. dubna bude i v Klatovech. Schránka na odložené děti bude umístěna na budově porodnice.