Pavilon dialýzy se po zajištění financování v loňském roce, ve výši zhruba 60 milionů korun od Plzeňského kraje, začal v areálu Klatovské nemocnice stavět hned u vjezdu za monoblokem. Práce začaly zbouráním starého téměř nevyužívaného objektu, nyní se pokračuje zemními pracemi, tedy budováním ukotvovacích pilotů, zpevněním podkladu a podobně.

Po dostavbě nové dialýzy se personál, ale především pacienti, dočkají nového moderního zázemí. „Nový pavilon bude dvoupodlažní. Ve spodním podlaží bude technické zázemí, například úpravna vody, kotelna nebo zázemí pro personál, a v patře už zdravotnické prostory, hlavně dialyzační pracoviště a nefrologická ambulance,“ popsal ředitel nemocnice Jiří Zeithaml s tím, že objekt bude propojen s monoblokem.

Nemocnice Sušice. Ilustrační foto.
Obrat. Sušice se rozhodla nabídnout kraji bezplatný pronájem nemocnice

Právě přímé spojení s hlavní nemocniční budovou vyzdvihuje jako jeden z největších přínosů primář interního oddělení a nefrolog Jan Vachek. „Dialyzovaní pacienti jsou z velké části starší lidé s přidruženými zdravotními komplikacemi, kteří příležitostně potřebují akutní péči lékaře, někdy i specialisty. Ti budou nově v těsné blízkosti, a to 24 hodin denně,“ uvedl Vachek.

Zásadní změnou bude i vznik moderního zázemí, mimo jiné zákrokového sálku, zázemí pro břišní dialýzu nebo pro kanylaci, tedy sálku pro zavádění žilních či břišních katetrů. Vznikne rovněž nové pracoviště pro přípravu a rozvod dialyzačních roztoků. „Dosud připravují roztoky sestry vesměs manuálně a dávkují a převážejí je k pacientům ve zdravotnických kanystrech. Nové pracoviště bude částečně automatizované a roztoky budou rozváděny síťově až přímo k dialyzačním lůžkům,“ doplnil Vachek.

Pacienti ocení kromě nových prostor i lepší možnost parkování. Dialyzační jednotka bude mít vlastní parkoviště. Pacienti nefrologické ambulance pak budou moci využívat parkování u monobloku nebo v parkovacím domě. „Dialyzovaní pacienti se navíc nebudou křížit s ambulantními pacienty. Budou mít každý svůj vchod. I to je současný trend těchto pracovišť,“ dodal Vachek.

Současná dialyzační jednotka má k dispozici 17 křesel. Pacienti se na nich obmění až třikrát za den a v provozu je šest dnů v týdnu. I v neděli je ale vše připravené pro akutní stavy. Pracoviště navštěvuje zpravidla 70 až 80 pacientů s vážným onemocněním ledvin. Těchto pacientů ovšem přibývá a nejbližší další dialyzační pracoviště v kraji jsou v Plzni. V Klatovech proto přibydou i tři nová lůžka.