S poradkyní Lenkou Buriánovou jsme si povídali o tom, s jakými záležitostmi se lidé mohou na poradnu, kterou zaštiťuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR), obrátit.
Z jakého důvodu budete nově poskytovat poradenství v Klatovech?
Prostřednictvím bezplatného odborného sociálního poradenství chceme zvýšit soběstačnost osob se zdravotním postižením a seniorů při jejich integraci do společnosti. Poradna NRZP ČR v Klatovech již dříve odborné sociální poradenství zajišťovala a i v současné době klienti o poradnu stále projevují zájem a kontaktují nás. Někteří z nich za námi dokonce dojíždějí až do Plzně, kde sídlíme.
Budete „konkurencí“ současné sociální poradně nebo budete i vzájemně spolupracovat?
V žádném případě nechceme být a nebudeme konkurencí současné sociální poradně, naopak bychom chtěli navázat spolupráci a klatovskou sociální poradnu doplňovat.
S jakými problémy se na vás mohou lidé obracet?
Pomáháme při uplatňování práv a oprávněných zájmů, při obstarávání osobních záležitostí – což znamená, že se především snažíme klienta orientovat v sociálních systémech práva. Jelikož to zní velice učeně, uvedu tedy několik příkladů. Klient u nás získá informace o sociálních dávkách – státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi, různých příspěvcích - sociálním příplatku, příspěvku na péči, příspěvku na bydlení, příspěvky na opatření různých kompenzačních pomůcek, mimořádné výhody, příspěvky jednorázové i opakující.
Se kterými dalšími záležitostmi se na vás mohou klienti obracet?
Dále klient získá informace o problematice zaměstnávání OZP, o daňových a poplatkových úlevách, o možnostech vzdělávání, o výhodách či úlevách pro osoby pečující. V neposlední řadě se také zabýváme poradenstvím při odstraňování architektonických bariér. Prostě vše, co se týká právě občanů se zdravotním postižením včetně pomoci při vyřizování dávek státní sociální podpory a důchodů, dávek a výhod pro osoby se zdravotním postižením, při vyřizování příspěvku na péči. Pomůžeme také najít vhodnou sociální službu v regionu. Poradíme s výběrem rehabilitační a kompenzační pomůcky a tak podobně.
Je vaše poradenství nějak věkově omezené?
Poradna NRZP ČR pro Plzeňský kraj zajišťuje bezplatné odborné sociální poradenství pro osoby se zdravotním postižením a seniory, pro rodiče dětí se zdravotním postižením, opatrovníky osob zbavených způsobilosti k právním úkonům, rodinné příslušníky a ostatní pečující osoby bez omezení věku.
Jaké služby budete nabízet, máte nějakou novinku či odlišnost od klatovské sociální poradny?
Kromě výše uvedeného výčtu se zaměřujeme i na osoby pečující, jejichž práce je nedoceněna a v budoucnu pro ně připravujeme vzdělávací semináře. Dále jsme kontaktním místem pro projekty Euroklíč, Handy Card, IZIP, Program mobility pro všechny a podobně.
Kdy a kde mohou klienti vaše služby využít?
Naše služby budeme poskytovat dle zájmu a potřeb klientů. Zatím plánujeme termíny: 14. 10., 21. 10., 11. 11., 18. 11., 2. 12. a 16. 12. Vždy jde o čtvrtek. Lidé nás najdou ve Vídeňské ulici č. 9 ve Svazu zdravotních postiženích - Šumava vždy od 8.00 do 11.00 hodin. Jinak nás mohou navštívit v Plzni na náměstí Republiky 28, kde sídlíme. Mohou také volat na telefonní číslo 377 224 879 nebo psát na plzen@poradnaprouzivatele.cz.