Opět se do Klatov vrátí folklorní festival, jaký bude, vrátí se do zajetých kolejí?

Máme velkou radost, že se po letech festival opět uskuteční. Udělali jsme maximum pro to, abychom divákům přinesli kvalitní folklorní program, ale o zajetých kolejích je asi předčasné mluvit.

Bylo těžké po takové pauze dát dohromady opět festival?

Musím přiznat, že příprava byla náročnější, než jsem čekala. Hodně věcí se změnilo, zdražilo a souborová činnost napříč republikou se zatím nedostala zpět na předpandemickou úroveň. Všechny zmiňované faktory udělaly z letošního ročníku rekordmana v náročnosti na realizaci. Na tomhle místě bych chtěla poděkovat organizačnímu týmu, který se v nejhorších chvílích semkl, a díky naší společné práci se festival uskuteční.

Byla nějaká úskalí, například se zahraničními soubory?

V jednu chvíli jsme řešili úskalí snad ve všech myslitelných oblastech – od zdražujícího se jídla, papíru, nedostatku souborů, které by mohly přijet, po absenci zahraničních souborů. Z největší dálky letos přijedou Slováci, ale zato rovnou tři uskupení. Pro vysvětlení – s vyjednáváním zahraniční účasti obvykle začínáme přibližně tři čtvrtě roku před začátkem MFF a na podzim minulého roku nechtěl nikdo nic z pochopitelných důvodů slíbit. Pak začala válka na Ukrajině, což paralyzovalo vyjednávání na dalších několik týdnů a na jaře už bylo v podstatě pozdě. Slovenské soubory ale mají tradičně u diváků opravdu velký úspěch, tak věřím, že nám to diváci odpustí.

Noční oživené prohlídky v Chudenicích.
FOTO: Na zámku v Chudenicích během nočních prohlídek ožívaly obrazy

Na co se návštěvníci mohou těšit?

Snažili jsme se zařadit tradiční prvky programu, jako je sobotní galavečer nebo nedělní průvod městem. Na páteční i sobotní večery máme pozvané speciální hosty. Kompletní program najdete na našem webu www.mffklatovy.cz a v tištěných programech, které budou k dispozici u organizátorů.

Jaké soubory vystoupí?

Ze Slovenska přijedou Dratvárik, Mladosť a Všetečníci. Z našich souborů to bude Holúbek z Ostravy, Dyleň Karlovy Vary, Konrádyho dudácká muzika, na středeční předfestivalový večer Národopisný soubor Postřekov a nebudou chybět domácí Šumava a Šumavánek.

Jsou nachystané nějaké novinky?

Několik poprvé máme připravených, například jsme poprvé zařadili přednášku. Bude na téma Lidové hudby a písně Klatovska a proběhne ve čtvrtek v podvečer v refektáři jezuitské koleje. Poprvé přijede Cimbálová muzika České filharmonie, takže v pátek večer uslyšíme netradiční spojení lidové muziky s klasikou. Poprvé je připravená také tančírna, která se uskuteční pod taktovkou Šumavánku. A poprvé jsme se spojili s vinařstvím, které si připraví v sobotu odpoledne degustaci spojenou s povídáním a zpěvem o vínech.

Vítání občánků ve Strážově v červnu 2022.
OBRAZEM: Ve Strážově vítali na radnici nejmenší občánky

Program MFF

STŘEDA 6. 7.

18:00–19:00 Předfestivalový večer, nádvoří jezuitské koleje v Klatovech (folklorní soubor Šumavánek a Národopisný soubor Postřekov)

ČTVRTEK 7. 7.

16:00–16:30 Roztančené sušické náměstí (FS Dratvárik ze Slovenska)

18:00–19:30 O lidové písni a hudbě Klatovska, přednáška doc. PhDr. Lubomíra Tyllnera, CSc. (Akademie věd ČR) s ukázkami unikátních historických písemných a zvukových dokumentů, Refektář jezuitské koleje Klatovy

PÁTEK 8. 7.

16:30–17:00 Kolonáda ve folklorním rytmu (DFS Dratvárik)

18:00–20:00 Vítejte u nás, slavnostní zahájení na hlavním pódiu na náměstí

20:30–21:45 Od klasiky po folklor, Cimbálová muzika České filharmonie

SOBOTA 9. 7.

11:00–11:30 vystoupení v areálu Auto Nejdl Klatovy (DFS Šumavánek)

13:00–13:30 vystoupení v areálu Auto Nejdl Klatovy (FS Dyleň)

13:00–14:00 Kdo si hraje, nezlobí, program na náměstí (DFS Holúbek a FS Mladost)

14:45–15:45 Folklorní tančírna pod taktovkou Šumavánku, pořad nejen pro rodiče s dětmi, přijďte se naučit české tance, hlavní pódium na náměstí

16:00–18:00 Nespi a nedřímej, pojď, víno nalejvej, povídání o tom, jak v Klatovech vzniklo první moravské vinařství, možná k tomu i zazpíváme a určitě bude degustace vín od Vinařství Šterberg, Nádvoří jezuitské koleje v Klatovech

16:30–17:30 Dostaveníčko pod Černou věží, program na náměstí (DFS Dratvárik a FS Dyleň)

18:00–19:00 Když muzika pěkně hraje, pořad Konrádyho dudácké muziky na hlavním pódiu na náměstí

19:30–21:30 Festivalový galaprogram "MFF Klatovy 2022" na hlavním pódiu na náměstí

22:00–23:30 Večer tanečného humoru, slovenská skupina Všetečníci, speciální host sobotního večera

NEDĚLE 10. 7.

10:30–11:30 slavnostní průvod městem (začátek u Sokolovny, průvod bude pokračovat Plzeňskou a Pražskou ulicí a s krátkými zastávkami skončí na klatovském náměstí)

12:00–13:30 Naši hosté se loučí, poslední setkání s lidovými písněmi a tanci na letošním festivalu