Ubytování

V pondělí zasedal krizový štáb v Klatovech. „Město Klatovy je schopné okamžitě vyčlenit tři bytové jednotky pro ubytování uprchlických rodin z Ukrajiny. Další dvě bytové jednotky budou připraveny v následujících dnech. Pro nárazové, přechodné ubytování bude zajištěna kapacita pro cca 30 osob.

Pomoc lidem postiženým válečným konfliktem na Ukrajině provedeme v koordinaci s centrálními státními orgány a humanitárními organizacemi. Musí být jasně cílená a koordinovaná,“ uvedl starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Na městě Klatovy byla zřízena telefonní linka 376 347 297, kontaktní osobou je Michaela Jánská (mjanska@mukt.cz.).

S velkou pomocí ohledně ubytování přichází i Skydive Pink Klatovy. „Vážení ukrajinští přátelé, pokud potřebujete někde ubytovat, jste vždy vítáni ve Skydive Pink Klatovy. Máme velký hangár a patrový dům. Nejste sami v této těžké době,“ vyzývají na sociálních sítích.

Doprava

Pomoci se snaží i dobrovolní hasiči v Sušici. Ti nabízí svůj na pomoc svůj vůz. „Nabízíme přepravu osob i humanitární pomoci dodávkovým vozidlem, které je pro osm osob. K jeho použití máme svolení úřadu, který je vlastníkem. V případě jízdy na ukrajinské hranice dokážeme navýšit kapacitu přepraveného zboží použitím přívěsného vozíku s plachtou. Jsme připraveni jet na hranice, ale bylo by vhodné koordinovat cestu tak, abychom jeli pro konkrétní osoby, které chtějí do naší oblasti,“ uvedl za sušické hasiče Milan Pokorný.

Pokud máte někoho blízkého či známého, můžete hasiče kontaktovat na telefonu 602 777 009. „Ve spolupráci s městským úřadem či dobrovolníky dohodneme podrobnosti,“ dodal Pokorný.

Sbírky

S pomocí přicházejí i na dalších místech. Například v Železné Rudě, kde se díky iniciativě Lenky Hackerové a Kristýny Novákové stalo tamní infocentrum prostorem pro uskladnění humanitární pomoci pro Ukrajinu. Pokud se chcete zapojit, můžete v termínu 28. 2. až 4. 3. v čase 8 – 17 hodin přinést následující materiální pomoc: oblečení, spacáky, karimatky, pláštěnky, stany, hygienické potřeby, trvanlivé potraviny nebo léky.

Město Sušice v pondělí otevřelo místo pro příjem materiální pomoci obětem války na Ukrajině v areálu společnosti SULES. "Otevřeno bude každý den od 13 do 18 hodin. Děkuji všem za obdivuhodnou solidaritu," uvedl starosta Sušice Petr Mottl.