Biskupství plzeňské kostel v roce 2015 nabídlo městu výměnou za upuštění od restitučních nároků. Janovičtí zastupitelé nejdříve převzetí kostela schválili, podmínky smlouvy, se kterou biskupství přišlo, byly však pro město nepřijatelné.

„Po mnoha složitých jednáních s církví jsme nakonec dospěli ke kompromisu. Jednání vyústila v podpis patronátní smlouvy, ve které se město zavázalo, že každoročně poskytne vlastníkovi kostela, tedy římskokatolické církvi, jedno procento ze sdílených daní z rozpočtu, což bývá částka zhruba 250 až 300 tisíc korun,“ uvedl janovický starosta Michal Linhart s tím, že podmínkou příspěvku města ovšem je, že stejnou částku dá do oprav kostela i církev. „Biskupství plzeňské tedy připravilo plán prací, projektovou dokumentaci, na kterou už jsme přispěli, a nyní byly zahájeny stavební práce,“ doplnil Linhart.

V první fázi se bude pracovat na odvlhčení kostela. „Bude se dělat izolace kolem kostela, na kritických místech se opraví omítky,“ upřesnil Linhart.

Janovičtí nebyli na Klatovsku jediní, kterým církev nabídla kostel. S podobnou nabídkou neuspělo biskupství ve Vřeskovicích, v Měčíně sice zastupitelé převzetí kostela schválili, od nabídky však ustoupilo samo biskupství s tím, že si převod nepřáli měčínští farníci.

Převzetí kostela neschválili ani zastupitelé Strážova, na opravy tamního kostela sv. Jiří ale město pravidelně přispívá. „Kostel vnímáme jako strážovskou dominantu, zastupitelstvo ovšem nechtělo kostel převzít do vlastnictví ani uzavírat nějakou patronátní smlouvu, abychom tím nezavazovali i budoucí zastupitelstva, ale deklarovalo, že stav kostela mu není lhostejný,“ uvedl strážovský starosta Josef Rousek s tím, že v posledních letech město přispělo na opravy kostela zhruba 1,5 milionu korun.

„Podařilo se vyměnit střešní krytinu, opravit venkovní fasády na hlavní lodi a presbytáři plus vstupní bránu a povedlo se udělat částečnou opravu elektroinstalace. A tak bych to viděl i do budoucna. Pokud chceme, aby kostel nechátral a nedělal městu ostudu, tak se k tomu zastupitelstvo musí nějakým způsobem postavit. Sama církev těžko dokáže to množství objektů po venkově opravovat ze svých prostředků, podpora obce je nutná,“ konstatoval Rousek.