„V hlavní sezóně se návštěvnost informačního centra pohybuje od 150 do 450 turistů denně. Poměr českých a zahraničních turistů je přibližně šest ku jedné. Z cizinců převládají převážně Němci, Holanďané a Angličané. Nejčastější dotazy jsou kladeny na památky – katakomby, Černou věž, barokní lékárnu nebo na to, co bychom jim doporučili navštívit. Kupují si hlavně turistické mapy a pohlednice, z upomínkových předmětů pak magnetky, odznaky, turistické známky, štítky na hůl a vizitky do turistických deníčků pro sběratele. Největší zájem je ale o bezplatné materiály města," sděluje Monika, která se v IC střídá s kolegyní Monikou Vítkovou.

Pokud turisté nevědí, kam se vydat, vymýšlejí pro ně program na míru. Mají letáček Tipy na výlety, ve kterém si přímo mohou vyhledat, co je pro ně nejvhodnější. „Všímáme si, zda s sebou mají děti či jsou sportovně založení. Ze sportovců si pro informaci zajdou hlavně cyklisté, kteří se ptají na vhodné cyklostezky nebo kempy, kde by mohli přenocovat. Pro cykloturisty nejčastěji nabízíme cyklostezku na Běšiny, na kterou se ptají i milovníci in line bruslí. Pěší turisté se zajímají o pěší trasy v okolí Klatov, jde zejména o hrad a zámek Klenová, vodní hrad Švihov, hrad Velhartice nebo rozhlednu Bolfánek s Americkou zahradou. Památky v okolí jsou častou otázkou. I kulturní dění v Klatovech a okolí si najde své příznivce," upřesňuje  pracovnice IC Klatovy a dodává: „Nejvíc lidí k nám zavítá v pátek a sobotu, to jsou turisté, a v pondělí chodí Klatované, kteří se chodí ptát na kulturní pořady a akce města nebo požadují informace o městské hromadné dopravě, vlakových a autobusových spojích."

Poskytují také informace o městu a celém regionu Šumava, památkách v Klatovech a okolí, kulturních a společenských akcích, ubytování a stravování. Prodávají lístky na akce i do kina.

Setkají se i s kuriózními dotazy. „Některé dotazy nás dokážou rozesmát, jako např. nedávno přišel pán a ptal se, zda se dá poznat z inzerátu v novinách, jestli jde o prodej kocourka či kočičky. Po telefonické domluvě s paní z inzerátu jsme na internetu našly fotografie, kde se tyto podrobné věci daly vyčíst. Pán odešel spokojený a my jsme se nad tím jen zasmály," usmívá se Tomanová.

Lidé na počasí letošního léta všeobecně nadávají. Nebo spíš přijdou a zeptají se, jak bude zítra nebo jaké bude počasí příští týden. „Požadované informace jim vyhledáváme na internetu, ale nezaručíme," uvádí Tomanová a dodává. „Kdyby bylo krásné letní počasí, lidé by většinou leželi u vody, ale letos tomu tak „zatím" není, a tak se u nás v infocentru dveře netrhnou."

Infocentrum sídlí vedle radnice, můžete ho navštívit každý den od 9 do 17 hodin.

Hana Sádlíková