Milovníci vůně benzinu si dali o víkendu dostaveníčko v Hoštičkách u Mochtína. Konal se tam třetí ročník Fichtl Cupu.

„Dnes je na vesnici málo příležitostí se sejít, proto tuto akci děláme. A jak jsme se k tomu dostali? Byl jsem se na pár akcích podobného typu podívat i v okolí a moc se mi to líbilo. Tak jsem navrhl našemu Auto moto klubu, že bychom něco podobného mohli dělat i u nás. Navázali bychom tak na motoristickou tradici, kterou u nás v Hoštičkách máme. Jezdíval se zde totiž motokros,“ říká ředitel závodu Josef Maule.

V Hoštičkách šlo o víkendu hlavně o zábavu. „Přihlásil se dostatek jezdců, což nás samozřejmě potěšilo. Přálo nám i počasí, předpovědi meteorologů, kteří slibovali deštivou sobotu, se naštěstí nevyplnily,“ pokračuje Maule, který nesl na svých bedrech celou organizaci závodů.

Fichtl Cup se jel ve třech kategoriích: Speciál – upravené motocykly JAWA 50 Pionýr, Klasik – sériové neupravené motocykly JAWA 50 Pionýr – a Veterán bez rozdílu úprav nad 40 let věku jezdce.

„Je dobře, že se takové akce konají, lidé se sejdou, pobaví se, je legrace. Sám se motorismu věnuji od mládí, a tak na podobné akce jezdím se synem i vnukem pravidelně,“ říká jeden z jezdců Jiří Voves.

Náves v Hoštičkách se proměnila v závodnické depo, závodníci a jejich mechanici do poslední chvíle své stroje ladili, aby na trati předvedli to nejlepší.
Odvážné skoky, burácející motory, průjezdy zatáčkami ve smyku, ale i marný boj s trucujícím strojem – to vše bylo k vidění v Hoštičkách, kam přišlo závodníky podpořit několik desítek diváků.

„Už mám doma pár pohárů i diplomů. Věnuji se v mém věku tomu, co mě v mládí chytlo a okouzlilo, dodnes. Člověk se potřebuje někde vyřádit a vybít. Proto občas vytáhnu svůj stroj a jedu ho pořádně provětrat. Většinou objíždím podobné akce v okolí. Tady v Hoštičkách jsem pravidelným účastníkem v kategorii veterán,“ říká Josef Frána z Bolešin.

„Oproti prvnímu ročníku, kdy lidé vytáhli staré pionýry ze stodol a vydali se na závodní okruh, by se dalo říci, že jezdci přicházejí rok od roku připravenější a jejich stroje jsou propracovanější. Pro diváky to je pak zajímavější podívaná. Trať, kterou zde máme, nepatří k nejlehčím. Její součástí je i poměrně strmý výjezd do svahu, který mnohé stroje i jezdce důkladně prověří,“ dodal Maule.

Pořadatel Auto moto klub Hoštičky bude v akci podle slov Josefa Mauleho pokračovat i v příštím roce.

Výsledky letošního roku: v kategorii Klasik zvítězil Václav Starý z Tedražic, kategorii Speciál vyhrál Jiří Sekyra z Radobyčic a v kategorii Veterán patřilo prvenství Lubošovi Duchkovi st. z Hoštic.