Zvířata musí dodržovat v parnu stejná pravidla jako lidé. Důvod je zřejmý – psům může letní vedro škodit natolik, že může dojít až ke kolapsu. Někdy může pes citlivý na horko uhynout následkem zástavy dechu a srdce. Naše psí miláčky bohužel ohrožují stejné neduhy jako člověka.


„Všichni to víme, že máme psu nebo kočkám pravidelně měnit vodu, zajistit pro ně stín, nezavírat je do rozpálených aut, a přesto občas na to zapomeneme. V poslední době jsem zažil několik případů, které s horkem byly spojeny. Do ordinace přinesli psa, kterého jsme museli chladit ledem a který byl v takovém stavu, že musel dostat infuzi. Naštěstí jsme ho zachránili. Jiný chovatel nechal v autě v kufru malá štěňátka. Ta mu tam ale zahynula,“ říká klatovský veterinář Martin Pešek.

Veterináři ve svých ordinacích psy postižené přehřátím ošetřují každé léto. Situace se naštěstí prý lepší a případů rok od roku ubývá.
Nejčastěji se úžeh a úpal projevují u psů v zaparkovaných autech, kdy dovnitř svítí slunce, pes se přehřívá v uzavřeném prostoru a nemůže dýchat, protože nemá dostatek vzduchu. K úžehu také dochází, když je pes uvázán na místě, na které svítí slunce, a on nemá možnost schovat se do stínu.
„Nejvíce bývají postiženi psi s tmavou barvou srsti, plemena s krátkou čelistí, jako jsou buldočci a boxeři. Rizikovou skupinou jsou také psi s nadváhou,“ říká další veterinář Václav Brand.

„Pokud s námi náš pes cestuje v létě třeba na dovolenou nebo na výlet, snažíme se ho pouštět z auta při každé naší zastávce. Když musí zůstat v autě, necháme pootevřená okna, aby měl vzduch. V zaparkovaném autě ho ale dlouho samotného nenecháváme,“ říká majitelka čtyřletého německého ovčáka Hana Šatrová z Klatov.