„V závěru loňského roku požehnal výstavbě horažďovický farář Mariusz Piwowarczyk. V lednu začaly bourací práce, neboť na místě plánované budovy stojí částečně staré garáže. V únoru začnou zemní práce, a jakmile počasí dovolí, budou se betonovat základy,“ přiblížil nejbližší pracovní činnost ředitel nemocnice Martin Grolmus s tím, že stavba probíhá sice stranou od většiny lůžkových pokojů, nicméně v některých dnech může i tak technika část pacientů a personál rušit.

Třípodlažní pavilon vzniká severovýchodně od hlavní budovy, která pochází z 20. let minulého století. Právě historická budova je pravidelně rekonstruována a upravována zvenku i uvnitř. Má novou fasádu, moderní střešní krytinu a zhruba 30 pokojů získalo v posledních několika letech vlastní sociální zařízení. Tím se ovšem zmenšilo technické zázemí a zázemí pro personál a kapacita objektu se tak naplnila. „Další rozvoj už v současných prostorách není možný. Jedině na úkor kapacit, což ale vzhledem k vysoké poptávce po následné péči s rehabilitací není možné,“ poznamenal ředitel.

Jan S. s obhájcem u Okresního soudu v Klatovech.
Dívku omámil a znásilnil. Otěhotněla, musela na potrat, tvrdí obžaloba

To vedlo k výstavbě nového pavilonu. „Přesunutím zázemí do nového pavilonu získáme v hlavní budově prostor, kde vzniknou další pokoje s vlastním sociálním zázemím. A poslední vícelůžkové pokoje se omezí, aby zde zůstaly už jen dvoj- a trojlůžkové, což je současný trend. Zajistí se tím zvýšení komfortu pro pacienty, aby se i v nemocnici mohli cítit více jako doma," uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hais.

Nemocnice následné péče Horažďovice slouží pacientům, jejichž stav nevyžaduje pobyt přímo na lůžkách akutní péče, ale přitom potřebují odborně doléčit či rehabilitovat, a potřebují proto pravidelnou lékařskou, terapeutickou nebo ošetřovatelskou péči. V Horažďovicích trvale roste o tento typ lůžkové péče poptávka. Nemocnice má k dispozici 140 lůžek včetně sociálních. V roce 2022 se tam léčilo téměř 1100 pacientů.

Sokoli stěhovaví v Národním parku Bavorský les.
Kvůli vzácným sokolům se do dubna na Šumavě uzavře jedna turistická stezka

Jde tak o další stavbu v rámci nemocnic Plzeňského kraje. Na jaře letošního roku bude otevřena nová dialýza v Klatovské nemocnici, která se přestěhuje do nově postaveného objektu u nového monobloku.