Zvýšení kapacity kuchyně, ale i usnadnění práce a také nižší spotřeba energie. To vše přinese Horažďovické nemocnici nový konvektomat, který do své kuchyně pořídila za cenu 400 tisíc. Konvektomat umí vařit, péct i smažit, je hlavním pomocníkem v kuchyni. „Připravujeme jídla nejen pro naše pacienty a zaměstnance, ale také pro horažďovickou charitu a pro cizí strávníky. Počet jídel vzrostl v posledních letech až k téměř 500 obědů a 150 večeřím denně. A snažíme se kromě klasických pokrmů stále více pracovat i s moderními surovinami a technologiemi. Proto poslední dva roky významně modernizujeme a zvyšujeme kapacitu kuchyně,“ vysvětluje šéfkuchař Josef Maxa, který je mimo jiné trojnásobným finalistou soutěže Nejlepší kuchař ve společném stravování z roku 2020 až 2022.

Nový konvektomat, který nemocnice pořídila od předního světového výrobce Unox, se chlubí 20 vsuvy, jedná se tak o posun oproti dosavadnímu vybavení. „Používali jsme dva, každý s 10 vsuvy na gastro nádoby, což jsou v podstatě patra. Jeden už ale dosluhoval, a navíc přestaly kapacitně dostačovat. Nahradili jsme proto jeden starší novým konvektomatem s 20 vsuvy,“ pokřačuje Maxa. „K tomu máme navíc zavážecí vozík, který nám umožní vložit nebo vyjmout nádoby ze všech pater najednou a převést po kuchyni k dalšímu zpracování. Konvektomat nám umožní dělat najednou více porcí a zároveň všechny v naprosto stejné kvalitě. A ulehčí nám fyzickou práci,“ říká dále Josef Maxa s tím, že bude navíc možné připravovat i více druhů jídel během noci, neboť zařízení lze kontrolovat na dálku. „To se týká například pomalého vaření či pečení masa nebo příprava pomalu taženého vývaru, který se dělá 16 hodin,“ dodal.

Ředitel nemocnice Martin Grolmus doplňuje, že i energetická náročnost je příznivější. „Nový konvektomat je při dvojnásobné kapacitě energeticky úspornější a při provozu do budoucna počítáme s využitím solární energie," uvedl ředitel.