Ještě v roce 1999 mohli pacienti horažďovické nemocnice využít pouze 12 toalet a čtyři společné koupelny. To je ale již minulostí. Z dvanácti toalet je dnes v nemocnici 70 a místo čtyř koupelen je 40 sprch. „Za dva roky jsme opravili celkem osm pokojů, z toho šest letos. V každém z nich se nachází vlastní sociální zařízení, které je bezbariérové," řekl Deníku ředitel nemocnice. Dodal, že aby mohla být do každého pokoje umístěna sprcha s toaletou, bylo potřeba snížit kapacitu pokojů vždy o jedno lůžko. „To znamená, že ze čtyřlůžkových pokojů jsou nyní třílůžkové a ze třílůžkových dvoulůžkové. Přišli jsme tedy pouze o šest lůžek," vysvětlil Grolmus.

S vylepšováním pokojů začali v Horažďovicích už v roce 2014. Tehdy modernizovali dva pokoje a v roce 2015 šest pokojů. „Už asi před deseti lety jsme takto vylepšili dvanáct pokojů. Celkem tedy momentálně máme v nemocnici dvacet pokojů s bezbariérovým sociálním zařízením," uvedl ředitel. To ale podle něj není konec zdokonalování nemocnice. V letošním roce by měli k dvaceti opraveným pokojům přibýt ještě tři a v roce 2017 by chtěl ředitel opravit další čtyři pokoje. „Po dokončení všech rekonstrukcí by mělo být v nemocnicí 27 vylepšených pokojů, což je něco málo přes polovinu z celé nemocnice," doplnil Grolmus.

„To je to, co se mi v horažďovické nemocnici líbí. Pan ředitel se stále snaží nemocnici zdokonalovat," pochválila radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková s tím, že i přesto, že jde o velmi starou budovu, je prostředí velmi příjemné a hezké i na pohled. „Ostatně o tom se mohou přesvědčit zájemci o služby nemocnice sami, a to díky virtuální prohlídce prostorů pro pacienty, která je umístěna na webových stránkách nemocnice," doporučila radní.

Rekonstrukce osmi pokojů stála milion korun. „Předpokládaná cena opravy dalších třech pokojů je kolem 300 tisíc korun. To je ale zatím jen domněnka, jelikož stejně jako u předchozích pokojů i oprava dalších tří se bude soutěžit. Záležet tedy bude na firmách, jaké částky navrhnou," podotkl Grolmus.

Konečně soukromí

„Rekonstrukci pokojů ocení především pacienti. Je velký rozdíl, když museli chodit přes celou chodbu na záchod nebo se sprchovat v hromadné koupelně, a když mají toaletu i sprchu v soukromí svého pokoje," pochvalovala si vrchní sestra Anna Petržilková. Dodala, že díky tomu se pacienti stávají i samostatnějšími.

Kromě soukromí, které pacientům poskytuje sociální zařízení přímo v pokoji, nabízí opravené pokoje nové elektrické rozvody i nové ploché televize. Televize ale není jedinou zábavou, kterou pacienti v horažďovické nemocnici mají. Jednou z aktivit, kterou v nemocnici pacienti mají je například rukodělná dílna. „Výrobky z této dílny zdobí chodby celé nemocnice," uvedla Stárková.

O dobrém jméně nemocnice svědčí i její obsazenost. „Momentálně máme plně obsazeno a čekací lhůta na příjem nového pacienta není nijak velká. Většinou je to otázka několika dnů," konstatoval Grolmus. O pacienty v Horažďovicích nemají nouzi a nejsou to jen lidé z Horažďovicka. „Mezi muži a ženami z Horažďovicka, Sušicka a Klatovska nejsou výjimkou pacienti z Plzně, Prahy i Písku," jmenovala Petržilková.

Po výměně celého kyčelní kloubu se v Horažďovicích rehabilituje Věra Janoušová z Radomyšle u Strakonic. „Jsem zde opravdu ze všeho nadšená. Kromě komfortu díky sociálnímu zařízení přímo na pokoji, musím pochválit i celý personál. S takovou péčí, kterou nám zde všichni poskytují, a to počínaje paní primářkou až po paní uklízečku, to je opravdu nadstandard," pochvalovala si pacientka.

Chválou nešetřil ani bývalý rentgenolog ze Sušice Ladislav Korec, který se v horažďovické nemocnici rehabilituje. „Personál je zde perfektní a cvičení vynikající. Jsem necelé tři neděle po operaci kyčle a zatím tedy chodím s berlemi, ale i tak je to velký pokrok," řekl Deníku Korec.