Konaly se tam tradiční Slavnosti kaše.

„Program byl připraven pro návštěvníky už od rána, kdy začal středověkým jarmarkem s ukázkou středověkých řemesel a prodejem výrobků, které prodejci sami vyrobili. Děti si mohly nechat namalovat různé ornamenty na obličej a byla zde i možnost tetování. Tradičně se zde vařila také kaše, a to už od chvíle, kdy oslavy zahájil pan starosta. Jako každý rok i letos se konala soutěž o největšího jedlíka kaše, odměněni byli první tři v dětské kategorii a tři v kategorii dospělých. Po celý den se zde střídala divadelní představení, hudební vystoupení, tanečnice, ohňová vystoupení a slavnosti zakončí velká ohňová show,“ informovala Deník před skončením slavností Markéta Bučoková z odboru kultury MěÚ Horažďovice.

Dříve bývala součástí oslav také kašová bitva, která byla letos zrušena. „Osobně si myslím, že to bylo tak trochu z humánního důvodu. Z mého pohledu bychom neměli ukazovat, jak je nám dobře, že po sobě můžeme házet tím, z čeho by na druhé straně zeměkoule byli lidé živi. Řekla bych, že už to nebyl takový tahák, nebylo to úplně ono, bylo by lepší vymyslet něco nového, něco, co by lidi přilákalo.“ vysvětlila Bučoková.

Mnohým návštěvníkům kašová bitva nechybí. „Je to tady moc hezké, ráda se podívám na středověká řemesla. Miluju trdelník, takže se vždy těším na podobné akce, abych si ho mohla dát. Kašová bitva mi nechybí, byl tady z ní akorát nepořádek. Podle mě udělali hezký program i bez ní. A jsou to přece slavnosti kaše a ne kašová bitva. Myslím si, že soutěže v pojídání kaše jsou příjemnější než ji po sobě házet,“ uvedla Marie Stárková z Horažďovic.

Vaření kaše nezačalo na náměstí jen tak, soutěžilo se o nejlepší recept. Po ochutnávkách a bodování byla za nejlepší zvolena kaše z Pastušácké bašty, druhé místo obsadila Střední škola Horažďovice, na třetím skončila se svou kaší Sedmikráska a čtvrté obsadila víla Pohádka.