Na počátku roku pořídila nový vysokovýkonný laser. Nabízí velmi účinné a bezbolestné terapie, které lze zaměřit přesně do oblasti bolestí nebo poškození tkáně. Nový laser je více než dvacetinásobně účinnější než původní přístroj. Léčba je nejen účinnější, ale také kratší.

„Laser řeší bolesti muskuloskeletární soustavy. Poskytuje rychlou úlevu od bolesti a zlepšení hybnosti. Indikuje se například při bolesti nebo špatné hybnosti ramene, při chronické bolesti zad, takzvaném tenisovém lokti nebo skokanském koleni, při bolesti Achillovy šlachy, ale i u pacientů po operacích nebo s chronickou artrózou. Využití je široké,“ řekl vedoucí fyzioterapeut horažďovické nemocnice Karel Kroh s tím, že principem metody je výkonné pulsní světelné záření, které zahřívá fotomechanickou vlnou konkrétní část tkáně. „Způsobuje příjemný pocit tepla a rychlý ústup bolesti, který ale pokračuje i po provedené terapii,“ doplnil fyzioterapeut.

Vydra říční. Ilustrační fotografie.
Ve Švihově našli dvě uhynulé vydry říční, pitva ukáže, zda šlo o otravu

Vysokovýkonný laser často pomáhá tam, kde jiné fyzikální metody selhávají nebo nedosahují potřebných výsledků. Navíc péče není časově náročná. Nový laser zkrátí oproti starším laserovým přístrojům jednotlivé terapie i jejich počet. „Zatímco dříve lidé absolvovali osm až dvanáct procedur, nyní stačí tři až pět. Díky tomu budeme moci terapii nabídnout většímu množství pacientů,“ uvedl fyzioterapeut. Využijí ji hlavně ambulantní pacienti.

Výhody ale získají i hospitalizovaní. Na lůžková oddělení se totiž přesune původní laserový přístroj. „Byl dosud v ambulantní části, kde ho využívali ambulantní i hospitalizovaní pacienti. Nyní bude jen u lůžek a bude tak blíže pacientům a častěji k dispozici. Využíván bude už hlavně k léčbě ran, popálenin nebo i jizev,“ vysvětlil ředitel nemocnice Martin Grolmus a dodal, že laserové terapie jsou bezpečnou a neinvazivní metodu. „I tak je ale nezbytné, aby léčbu indikoval lékař. U nás v horažďovické nemocnici je to například rehabilitační lékař, ale indikaci může provést i praktik, neurolog nebo další specialisté,“ poznamenal ředitel nemocnice.

Rudolf Špoták těsně po zvolení hejtmanem.
Nový pirátský hejtman Špoták: Předseda Bartoš nám do jednání nemluvil

Přes vysokou účinnost nehradí zatím laserové terapie systém zdravotního pojištění. Nemocnice v Horažďovicích ale chce, aby byly maximálně dostupné. Cenu jedné procedury má proto jednu z nejnižších v Plzeňském kraji. Stojí 350 korun.

Rehabilitační oddělení nemocnice v Horažďovicích bylo v permanenci po celou dobu pandemie. Pečovalo o hospitalizované pacienty i o pacienty docházející na terapie ambulantně. „Šlo ale hlavně o akutní pacienty po operacích, po úrazech nebo v pracovní neschopnosti. Chroničtí pacienti s vleklými bolestmi chodili méně. Postupně se ale tito pacienti vrací. Jsme připraveni každému pomoci od bolesti,“ uzavřel Grolmus.