Poskytuje další dávky rehabilitace navíc, aby se pacienti mohli vrátit k rodině nebo do pracovního procesu ještě rychleji.

Nový typ péče může nemocnice poskytovat, protože uspěla ve výběrovém řízení na ministerstvu zdravotnictví koncem loňského roku. „Následně jsme jednali se zdravotními pojišťovnami o jejím nasmlouvání. A v současné době je k dispozici klientům všech zdravotních pojišťoven,“ sdělil ředitel horažďovické nemocnice Martin Grolmus.

Péče je určena lidem po úrazech, ortopedických operacích a rovněž neurologickým pacientům, například po mozkových příhodách, u nichž se intenzivnější rehabilitací předpokládá větší progres uzdravení. Mohou ji využívat pacienti, kteří před tím absolvovali hospitalizaci v nemocnici akutní péče, či pacienti, kteří přicházejí z domova. „Jde o lidi, kteří již nepatří na lůžka akutní péče, ale potřebují rehabilitovat a očekává se u nich díky pravidelným terapiím a cvičení zlepšení pohybových možností. Zároveň nejsou vhodní pro ambulantní rehabilitaci, protože například nejsou schopni se na ni z domova dopravit nebo potřebují ošetřovatelskou péči,“ definuje skupinu pacientů vrchní fyzioterapeutka Nemocnice následné péče Horažďovice Miroslava Jordánová s tím, že nový typ lůžkové rehabilitace je v režimu podobném lázeňské péči. Kromě toho, že ji navrhuje ošetřující nebo nemocniční lékař, musí ji ještě schválit revizní lékař zdravotní pojišťovny.

Tito pacienti se pravidelných terapií dočkají na lůžkovém oddělení i na ambulantních pracovištích, kam je z lůžkových stanic bezbariérový přístup. Rozšířenou rehabilitační péči může horažďovické zařízení poskytovat až na 30 lůžkách.