„Fotbalgolf vznikl ve Švédsku a je to poměrně mladý sport, v České republice se oficiálně hraje od roku 2013, kdy byla založena Česká fotbalgolfová asociace. Naše hřiště jsme vybudovali před třemi lety. Fotbalgolf je kombinací minigolfu, golfu a fotbalu. Místo odpalování golfového míčku holí se ale kope fotbalovým míčem. U nás hrajeme na dráhách, jaké známe z minigolfu, jen jsou větší a přizpůsobeny na fotbalový míč. Nechybí na nich ani různé překážky, jaké známe z minigolfu,“ představil sport provozovatel Wellnes Relax Centra Hnačov a hlavní organizátor turnaje Adolf Hanousek.

Hnačovského turnaje se může zúčastnit každý, nejvíce pozornosti ale vždy budí známé osobnosti, které organizátoři pravidelně zvou. „Turnaj pořádáme ve spolupráci s Jiřím Rámešem a jeho Arabela teamem, který sdružuje známé osobnosti z řad zpěváků, herců, bavičů nebo sportovců. Vždycky se domluvíme, která z hvězd bude mít čas, a pozveme ji na turnaj. Letos jste si mohli zahrát s fotbalovým mistrem Evropy Antonínem Panenkou, zpěvákem Martinem Maxou a bavičem Milanem Pitkinem,“ představil hvězdy turnaje Hanousek.

SHC Klatovy  - EHC Lausitzer Füsche
FOTO: S německým soupeřem Klatovy prohrály o gól

NEJLEPŠÍ BYL RÁMEŠ

Letošní turnaj se hrál na 16 dráhách a nabídl účastníkům zábavu po celé odpoledne. „Soutěžíme v jednotlivcích a čtyřčlenných týmech. Týmy dostanou hrací karty, do kterých si sami zapisují dosažené skóre. Každá dráha má předepsaný počet kopů, do kterého se musí míč dostat do jamky. Když to hráč nezvládne, připíše si tři trestné body. Výhrává ten, kdo splní všechny dráhy na nejmenší počet kopů,“ upřesnil Hanousek pravidla.

Hra bavila i bývalého fotbalového reprezentanta a mistra Evropy Antonína Panenku. „Zatím jsme na začátku, takže uvidíme, jak to půjde. Fotbalgolf hraji podruhé v životě, spíš chodíme hrát fotbal, tenis, golf, občas nějaký nohejbal. Myslím si, že je to pro lidi zábava. Můžou to hrát i lidé, kteří fotbal v životě nehráli. A může se u toho pít pivo, což je taky dobré,“ bavil se v úvodu turnaje Panenka, kterého mohli lidé na Klatovsku vidět v červenci v Měčíně, kde byl se starou gardou Bohemians Praha na oslavách 90 let tamního fotbalového klubu.

Venkovský fest v Buděticích.
OBRAZEM: V Buděticích měli veselo

Panenka se nakonec mohl těšit ze třetího místa, druhý skončil Martin Maxa a vítězství vybojoval šéf Arabela teamu Jiří Rámeš. Mezi družstvy byl nejlepší Arabela team v sestavě Rámeš, Maxa, Panenka, Pitkin.

Fotbalgolf si v Hnačově může přijít vyzkoušet každý, je však třeba se předem domluvit. „Není to o tom, že se řekne, za hodinu si chci zahrát. Musíme vysekat dráhy jinak, než je okolní tráva, připravit překážky, připravit jamky, které jsou přikryté, aby nedošlo ke zranění, protože areál je volně přístupný. Potřebujeme to vědět alespoň dva dny předem, abychom vše stihli nachystat,“ vzkázal zájemcům o hru Hanousek.