Už brzy se Švihov promění ve staveniště. Čeká ho totiž rekonstrukce hned tří ulic najednou.

Obyvatelé Školní, Havlíčkovy a Husovy ulice ve Švihově si letos konečně oddychnou. V dubnu budou totiž zahájeny dlouho očekávané práce, které zlepší nejen stav povrchů komunikací, ale vznikne i nové osvětlení a chodníky. Město tak konečně splní své sliby občanům, kteří na kritický stav cest upozorňují již několik let.

„Nevěříme, že se s našimi ulicemi bude někdy něco dělat. Auta v období dešťů rozstřikují vodu z výmolů na omítky našich domů,“ stěžovala si Deníku před dvěma lety obyvatelka Husovy ulice a bojovnice za její opravu Miroslava Cimická. Dnes má ze zprávy o začátku chystaných prací radost.

Město si bylo vědomo také toho, že právě Husovou a Školní ulicí chodí do školy i zdravotnického zařízení děti i ostatní občané města. Přitom zde chybí chodníky a v ulici je silný provoz.

„Stav komunikací nás tížil. Nemohli jsme se však do oprav pustit, protože jsme neměli dostatek peněz a hlavně, Husova ulice není majetkem města,“ říká starosta Švihova Václav Petrus.

„Setkali jsme se s občany, přizvali jsme zástupce správy a údržby silnic, vyslechli si připomínky a náměty, zpracovala se projektová dokumentace. Požádali jsme o finanční prostředky ze zdrojů EU a ono to vyšlo,“ dodává Petrus.

„Začneme Školní ulicí, kde mezi zdravotním zařízením a školou vznikne na bezpečném místě nová autobusová zastávka, chodník, přechod pro chodce a nová parkovací stání pro návštěvníky zdravotnického zařízení. Rekonstrukce Školní a Havlíčkovy ulice vyjde na 12,5 milionu korun, 11,5 milionu uhradí Evropská unie z Regionálního operačního programu. Na opravy těchto ulic navážeme rekonstrukcí Husovy ulice,“ popisuje starosta Petrus.

Zde Správa a údržba silnic uhradí komunikaci a její odvodnění. Město zaplatí nové chodníky, přeložku inženýrských sítí, opravy kanalizačních a vodovodních přípojek. Sháníme peníze i na veřejné osvětlení,“ říká Petrus.

„To, že práce letos vypuknou, vítáme. Konečně se zlepší bezpečnost dětí i ostatních občanů, kteří zde procházejí a nebo zde musí čekat na autobusové spoje. Město se školou o záměrech jednalo, mohli jsme se k projektu vyjádřit. Zlepší se i vzhled okolí školy. Rádi přečkáme období, kdy zde bude staveniště, ale těšíme se na výsledek,“ říká ředitelka školy Jaroslava Suchá.

„Už kvůli dětem jsem ráda, že se tu s tím bude něco konečně dělat, ulehčí se všem,“ dodala obyvatelka Školní ulice ve Švihově Věra Fořtová.