„O tom, kdy přesně tvrz v Chudenicích vznikla a jak vypadala, můžeme jen spekulovat. Měla tu stát ale už v roce 1200, kdy vznikl kostel sv. Jana Křtitele na náměstí. Víme jen, že v 16. století byla tvrz čtvercového půdorysu, měla předsunutou obranou věž s padacím mostem a suchým příkopem. Měla také původně tři bašty. Šestiboká bašta byla „dělostřelecká“, v další bylo vězení a ta třetí je jediná, která se dodnes dochovala a šlo o reprezentativní obytný prostor pána tvrze. A právě tam nový prohlídkový okruh bude začínat,“ prozrazuje pověřený správce zámku Ludvík Pouza.

Návštěvníci dále uvidí kuchyni, potravinový sklep, prádelnu, strážnici a dosud nepřístupné sklepy s novou expozicí útrpného práva. „Celý okruh se bude věnovat těm nejstarším dějinám Chudenic a rodu Czernínů, ale také životu na středověkých tvrzích. Chybět nebudou pověsti o dlouhých chodbách, zazděné studni nebo pokladu pod zámeckým nádvořím. V nové strážnici jsou k vidění halapartny, sekery a další zbraně jako meče a dýky, včetně různých druhů brnění. Zajímavostí je, že třeba v 15. století se hmotnost plátové zbroje pohybovala mezi 30 až 50 kg, přičemž brnění pokrývalo téměř celé tělo. Ve volném čase se zbrojnoši věnovali práci na tvrzi, starali se o hospodářská zvířata a večer popíjení a nebo hráli hazardní hry, což někdy přinášelo i tragické příběhy. Kromě „čertových obrázků“, neboli hracích karet se na tvrzích hrávaly i oblíbené kostky,“ prozrazuje zajímavosti ze středověku průvodce.

STŘEDOVĚKÝ DEN

Nový okruh bude na zámku v sobotu otevřen během Středověkého dne. Ten začne v 10 hodin dopoledne průvodem rytířů městečkem Chudenice. Do průvodu se může zapojit i veřejnost coby dvorní dámy, rytíři, či chudina. Start bude u sokolovny. Od 10.30 hodin začne celodenní program na nádvoří zámku. Program skončí v 16 hodin.