"Koncert se koná u příležitosti hned dvou jubileí. Tím prvním je 265 let od narození kněze, českého filologa, historika a zakladatele slavistiky v českých zemích Josefa Dobrovského, který pobýval šestnáct let u Czernínů u nás na zámku v Chudenicích. Dokonce se po něm jmenuje naše muzeum. Druhé výročí má samotný interpret, Lubomír Brabec, který letos slaví 65. narozeniny," uvedl průvodce starého czerninského zámku a Muzea Josefa Dobrovského v Chudenicích Ludvík Pouza.

A právě v rámci narozeninového turné a zároveň Svatojánského hudebního festivalu 2018 Brabec do Chudenic zavítá se svým kytarovým recitálem. "Na koncertu posluchači uslyší nejznámější kytarové skladby světových autorů a skladby na kytaru v úpravě samotného virtuóza. Vstupenky na koncert, který bude skutečným kulturním zážitkem, lze rezervovat nebo zakoupit na pokladně zámku v Chudenicích," dodal Pouza.

V úterý 21. srpna pokračuje Svatojánský hudební festival 2018 v Nezamyslicích. V nezamyslickém kostele Nanebevzetí Panny Marie vystoupí Brabec s Alžbětou Poláčkovou (soprán) a Žofií Vokálkovou (flétna) od 19 hodin.

Z hasičských oslav ve Vrhavči.
PODÍVEJTE SE: Hasiči ve Vrhavči slavili 80 let

Lubomír Brabec patří k nejvýznamnějším koncertním kytaristům. Pochází z Plzně a již od raného dětství se věnuje hudbě. Začínal na housle a ke kytaře se dostal až ve svých třinácti letech. Jako patnáctiletý vstoupil na plzeňskou konzervatoř, kde kromě kytary studoval i kompozici a lesní roh. Svá studia dokončil na konzervatoři v Praze. Významným mezníkem v jeho uměleckých začátcích byl úspěch, kterého dosáhl v roce 1974 na mezinárodní kytarové soutěži v Paříži, kde získal titul laureáta. V roce 1980 získal stipendium britské vlády a pokračoval ve studiích na londýnské Royal Academy of Music a ve světově proslulém Early Music Centre, kde se věnoval interpretaci dobové hudby minulých století se speciálním zaměřením na loutnovou literaturu.

Lubomíru Brabcovi je vlastní stylově pestrý repertoárový rejstřík, kterým naplňuje své početně bohaté recitály i vystoupení s předními orchestry. Je oblíbeným a častým hostem různých televizních pořadů a rozhlasových studií. Spolupracuje s nejrenomovanějšími pěvci a sólisty - Gabriela Beňačková, Elizabeth Vidal, Lucie Bílá, Petr Dvorský, Štefan Margita, Daniel Hůlka, Kateřina Englichová, Pavel Šporcl, Jiří Bárta, Lubomír Malý, Jaroslav Svěcený, Václav Hudeček, Aleš Bárta a další. Významná je také jeho činnost na poli komorní hudby, kde pro posluchače objevuje kytaru jako nástroj komorní, vytvářející neobvyklé nástrojové a zvukové kombinace.

Ilustrační foto
Ukradl část tržby, aby zaplatil splátky