VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Chlistově to žije bohatým životem

Chlistov – Seriál U vás na návštěvě pokračuje v Chlistově

31.1.2012
SDÍLEJ:

Starosta Chlistova Václav Bouček.Foto: DENÍK/Ludvík Pouza

Další díl seriálu U vás na návštěvě dnes pokračuje v obci Chlistov, kde jsme si povídali se starostou Václavem Boučkem.

Jak velkou jste obcí a s jak velkým rozpočtem v Chlistově hospodaříte?

Chlistov je malá obec se 118 obyvateli. Přesto hospodaříme s rozpočtem ve výši 1,5 až 1,6 milionu korun. Velké finančně náročné akce si však nemůžeme dovolit z vlastních peněz, a tak každý rok žádáme o dotace. Na tak malou obec, jakou jsme, se nám daří dotace čerpat poměrně úspěšně.

Co se vám podařilo v Chlistově realizovat za investiční akce?

V posledních letech jsme se pustili do oprav místních komunikací, které nás už hodně trápily. V některých místech byly dokonce v havarijním stavu, a tak jsme v posledních dvou letech proinvestovali zhruba tři miliony korun. Na tyto opravy jsme použili postupně dotace ve výši 1,8 milionu korun z Programu rozvoje venkova Plzeňského kraje, ministerstva pro místní rozvoj a Státního zemědělského intervenčního fondu.

Podařilo se nám také v centru obce nedaleko hostince postavit dětské hřiště. V poslední době se nám v obci narodilo poměrně dost dětí, a tak se hřiště bude určitě hodit. Tato investiční akce stála 280 tisíc korun, 150 tisíc korun byla dotace z Plzeňského kraje. Hřiště stojí u hostince, kde jsme vybudovali také venkovní posezení s pergolou, takže rodiče mohou posedět, občerstvit se a mít děti pod dohledem.

Protože se rok od roku zvyšují náklady na zimní údržbu obce a podobně, pořídili jsme za peníze z rozpočtu obce nový traktor, který bude využívat nejen obec, ale i hasiči. V návaznosti na koupi traktoru se nám podařilo získat také dotaci na pořízení techniky na údržbu lesních cest. Koupili jsme štěpkovač, mulčovač a radlici na prohrnování sněhu v zimních měsících. Naše obec je tak v údržbě komunikací soběstačná.

Jaké plány máte do budoucna?

Do budoucna máme připraveno několik velkých projektů a plánů. Mezi ně patří rekonstrukce a přestavba budovy bývalé školy, kde dnes sídlí obecní úřad, na multifunkční obecní dům. Budova se v současné době skládá ze staré školní budovy z roku 1812 a z budovy z roku 1903. Obě části jsou již za hranicí své životnosti a již nevyhovují. Máme proto připravenou studii, kterou dotáhneme do projektu tak, abychom byli schopni shánět potřebné finanční prostředky. Naše obec se nechce zadlužovat, a tak bude hledat případné dotační tituly, které by tento projekt mohly podpořit. Bez nich se do přestavby nebudeme pouštět. Náklady jsou odhadnuty skoro na deset milionů korun. V tomto multifunkčním domě bude zachována úřadovna obecního úřadu, spolkové místnosti, společenská místnost a byty.

Co vás v obci v posledních letech nejvíce trápí?

Trápí nás stav bývalého hostince, který se nachází v centru obce. Majitel, který budovu získal v restitucích, se o dům nestará. Ten je více než 15 let zavřený, nevyužívaný a chátrá. Dělá nám kaňku na vzhledu obce, což nás trápí. I když jsme několikrát vedli jednání s majitelem objektu, stále se nic neděje. Jsme v této věci bezradní. Snažíme se totiž obec zvelebovat, modernizovat a udržovat v čistotě, aby se zde lidem i turistům, kteří sem občas zavítají, líbila. Budova bývalého hostince nám však moc velkou reklamu nedělá.

Je vaše obec také členem některých sdružení?

Naše obec je členem Mikroregionu Střední Pošumaví a dobrovolného spolku Ostružná, a tak jsme společně s obcemi Kolinec, Velhartice a Mokrosuky zakoupili festivalový stan, který využíváme pro společné akce, ale i pro akce jednotlivých obcí a spolků. Tento stan naše obec například využila v loňském roce na pouťovou zábavu a byli jsme naprosto spokojeni. Budeme ho určitě využívat dle možností i nadále.

O životě v Chlistově si více přečtete v úterním Klatovském deníku

Autor: Ludvík Pouza

31.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zámek v Mlázovech zve na živý betlém i na adventní koupání

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

FOTO: Ve Strážově přivítali občánky

Strážov - Na radnici ve Strážově se konalo vítání občánků. 

Před pauzou přišla studená sprcha

Hradec Králové, Plzeň – Plzeňští střelci v neděli mlčeli a třináct zápasů dlouhá bodová šňůra extraligového lídra se přetrhla.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Plzeň – Škoda. Česká curlingová reprezentace na účast na olympijských hrách nedosáhla.

FOTO: Školáci připravili jarmark

Pačejov – Adventní období provází v Pačejově celá řada akcí pořádaných tamními spolky a organizacemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT