V obci Černíkov mají šest včelařů. Tři v Rudolticích a tři v Černíkově. „Protože nemáme vlastní organizaci, patříme pod základní organizaci ve Kdyni,“ říká včelař Jiří Šmíd z Rudoltic.

V Černíkově a Rudolticích mají dnes včelaři celkem 117 včelstev. „Před dvěma lety se u nás vyskytla varoáza. Tehdy jsme přišli o 40 až 60% včelstev. Nemoc se vyléčila a z částečné dotace z ministerstva zemědělství se nám podařilo některá včelstva obnovit,“ pokračuje Šmíd.

„Mě je třicet jedna let. Patřím k mladším včelařům v naší organizaci. K tomuto koníčku jsem se dostal někdy v patnácti letech, kdy jsem chodil pozorovat práci jednoho včelaře v Poleni. Tehdy mě to chytlo a začal jsem včelařit. Začínal jsem s jedním včelstvem, dnes jich mám devadesát. Jde o včely Kraňské. Zpočátku rodiče mému koníčku příliš nakloněni nebyli, ale neodrazovali mě od něj. Dnes se věnuji i prodeji medu a dalších výrobků,“ vzpomíná na začátky Jiří Šmíd.

Kdyňská organizace kam černíkovští a rudoltičtí včelaři patří má 98 členů a přibližně 1280 včelstev. Má dokonce i kroužek mladých včelařů.

„V naší organizaci patřím k tem nejmladším. Pevně věřím, že se někdo z těch, co navštěvují včelařský kroužek uchytí a bude ve včelaření pokračovat i v dalším životním období,“ přeje si Šmíd.

Zda právě tento včelař bude mít nástupce zatím neví. „Děti mám ještě hodně malé,“ dodává. Nejstarším včelařem na Černíkovsku je skoro osmdesátiletý Václav Toman. Včelařství k Černíkovu a okolí prý patří odjakživa.