Pohotovost pro děti bude uzavřena o víkendu 23. a 24. prosince a dále 30., 31. prosince a také 1. ledna. Rodiče tak budou muset s nemocnými dětmi do sušické nemocnice. „V případě nutnosti mohou rodiče během omezení využít dětskou pohotovost v Sušici, která je k této péči registrována, a je tak primárním poskytovatelem dětské pohotovosti pro okres Klatovy. Navíc je k dispozici i v noci," uvedl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška a připomněl, že s výjimkou pronájmu prostor a poskytování nelékařského personálu Klatovská nemocnice sama o sobě pohotovost pro děti a dorost v Klatovech neprovozuje, a za její chod tak nenese přímou zodpovědnost.

Ilustrační fotografie.
Policie varuje před krádežemi v obchodech i na parkovištích

Za vším stojí nedostatek lékařů. Dětští praktici napříč celou republikou a stejně tak i na Klatovsku či Domažlicku stárnou a omezují své praxe a mezi mladými lékaři není o tuto specializaci takový zájem, aby odcházející kolegy plně nahradili. „Lze proto očekávat, že časem bude pediatrů-praktiků i do služeb méně. A to i přesto, že některé zdravotní pojišťovny, které primárně zodpovídají za dostupnost zdravotní péče pro své pojištěnce, nabízí programy podporující vznik nových praxí,“ sdělil Kokoška.

Rodiče se ale nemusí obávat o provoz dětského oddělení Klatovské nemocnice, to má potřebné množství dětských lékařů k zajištění primární služby, což je nemocniční lůžková a odborná ambulantní péče. I ti, pokud je to v jejich možnostech, vypomáhají na pohotovosti.