Klatovský pěvecký sbor Berušky opět dokázal, že patří v kraji na špičku. Už podeváté získal na krajské přehlídce školních dětských pěveckých sborů zlaté pásmo. Poprvé tam jel také sbor Karafiát, který se tam rovněž neztratil. Přivezl si stříbrné pásmo. Oba sbory působí při Základní škole Klatovy v Čapkově ulici.

„Přehlídka se konala v Rokycanech. Celkem tam vystupovalo 27 sborů, které byly rozdělené do různých kategorií. Sbor Berušky byl v kategorii 1A, kam patří žáci základních škol z prvních až pátých ročníků, a sbor Karafiát v kategorii 1B, což jsou žáci z šestých až devátých tříd. V kategorii 1A soutěžilo osm pěveckých sborů. Berušky již podeváté získaly zlaté pásmo a podruhé byly nominovány do celostátního kola v Uničově, které bude v polovině května," informovala sbormistryně Berušek Dana Martinková.

Výběr písní byl na přehlídce volný. Sbory měly pouze podmínku, že budou zpívat jednu českou lidovou píseň bez doprovodu. Berušky zvolily píseň Ty klatovská věži.

S výsledkem byli všichni spokojeni. „Přehlídka má rok od roku vyšší úroveň, takže je větší konkurence mezi sbory, ale nikdo to tam jako konkurenci nebere. Jsem moc ráda, že nám to i letos vyšlo, i když je to těžší a těžší, přece jen devět let být na špičce sborového zpěvu u nás v kraji je zodpovědnost," zhodnotila Martinková.

Měli premiéru

Premiéru si užil pěvecký sbor Karafiát. „Sbor působí na druhém stupni školy. Na soutěž jsme jeli poprvé. Řekli jsme si, že to půjdeme zkusit, podíváme se, jak to tam vypadá. Byli jsme rádi, že jsme se umístili, že jsme se neztratili, že jsme získali stříbrné pásmo. Jela jsem tam s třiadvaceti dětmi," sdělila sbormistryně Karafiátu Monika Černá, která vede sbor devět let.

V kategorii s Karafiátem soutěžilo devět sborů. „Zpívali jsme české lidové písně, jednu lidovou španělskou a jednu ze šedesátých let dvacátého století," uvedla Černá a dodala: „Dokázali jsme si, že ta naše práce k něčemu byla. Zda pojedeme i příští rok uvidíme, protože nevíme, kdo ve sboru příští rok, bude a kolik nás vůbec bude."

Premiérou byla soutěž také pro Dianu Huškovou z 9. B. „Ve sboru jsem čtyři roky a baví mě to. Na to, že to byla moje první soutěž ve zpěvu, tak to bylo parádní. Moc se mi tam líbilo. Našli jsme si tam i kamarády z ostatních sborů, poslechli jsme si nové písničky," řekla Diana.

Jako doma si tam připadala Veronika Trnková z 9. B „Mně se tam také líbilo. Já už jsem tam jezdila i s Beruškami, takže už jsem věděla, do čeho jedu. Zpívám už devět let," prozradila Veronika.

Pět let zpívá Aneta Černá z 5. A, které se líbila atmosféra. „Někdy jsou přípravy před soutěží náročné," přiznala Aneta.

Mezi děvčaty se neztratil ani Matěj Šulda z 3. B, který zpívá rád všechny písničky. „Na soutěži jsem byl podruhé a bylo to tam moc hezké," uvedl Matěj.
Pěvecké sbory na soutěži doprovázela na bicí Marie Zwiefelhofferová a na klavír Jaroslav Pleticha.