„Povedlo se mi to, povedlo,“ raduje se asi třicetiletý chlap poté, co přitloukl hřebík. A dostává se mu od přihlížejících pořádné chvály. Že je to divné? Ale kdepak. Je mentálně postižený a zavázat si botu, rozstřihnout papír, navléct několik korálků či se jen učesat je pro takové lidi někdy až neřešitelný oříšek. A když se to povede, je radost o to sladší.

Potvrdilo se to i na akci „A já sám o sebe se postarám“, kterou v klatovském Domě dětí a mládeže uspořádala o víkendu Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením (SPMP). „Tuto soutěž děláme pravidelně každý rok. Je to o zvládnutí sebeobslužnosti, případně rozvoji jemné motoriky. Připravili jsme proto různé discipliny, vrcholem je soutěž „cesta na severní pól“, kdy se soutěžící rozdělí na dvě skupiny a budou oblékat polárníka,“ řekla Deníku Milena Sirná z SPMP, která na úvod setkání seznámila přítomné s informacemi z nedávné národní konference SPMP v Olomouci.

Akce se zúčastnili mentálně postižení lidé z Klatovska všeho věku, kteří s větším či menším úspěchem bojovali s nástrahami jednotlivých disciplin, jimiž museli projít. „Přišil jsem knoflík, moc se mi to povedlo. Těším se na hřebík i na další discipliny,“ pochlubil se Deníku Pavel Flaks knoflíkem přišitým na látku. Radost neskrývala ani Jana Čapková z Vrhavče. „Nejvíc se mi líbilo navlékání polštáře, to mám nacvičené. To mi šlo,“ smála se žena, která stejně jako Pavel už také dávno překročila (věkem) práh dospělosti. Ale i když se někomu něco nepovedlo, smutnit nemusel. Medaile si za svůj výkon vysloužili všichni a slušely by i těm, kteří se o ně starají.