Řeč je o dvaačtyřicetileté Julii, která pochází z malého města nedaleko Mariupolu na Ukrajině a pracuje v janovickém Domově Clementas jako pečovatelka, v plánu má ale návrat ke své profesi zdravotní sestry.

„Nejprve jsem pracovala v Klatovech za minimální mzdu a navíc mi často rušili směny, takže jsem vydělala málo peněz, které mi k životu ani nestačily,“ řekla Julia.

Správcová v domě nedaleko Nýrska, kde bydlí, jí doporučila janovický Clementas a Julia tam v polovině prázdnin nastoupila. „Jsem tu moc spokojená. S prací i kolegyněmi, které mi pomohly. Pracovala jsem jako zdravotní sestra, ošetřovala jsem i staré lidi. Mám tu práci ráda, oni jsou trochu jako malé děti, se vším potřebují pomoci,“ popsala.

Křížová cesta v Klatovech.
Zastavení křížové cesty v Klatovech zdobí obrázky Gustava Fifky

Julie v Čechách žije se svým 14letým synem, který chodí v Nýrsku do školy. Stejně jako on ještě žena bojuje s češtinou, někdy pomohou kolegyně, někdy překladač v mobilu. Chystá se ale navštěvovat jazykové kurzy. „Julie je moc šikovná. Sama rychle reaguje, chápe, nemusíme jí nic vysvětlovat, je vidět, že má praxi v oboru a je pro nás velkým přínosem,“ řekla o Julii kolegyně Petra Kobzová.

Julia při práci v janovickém domově Clementas.Julia při práci v janovickém domově Clementas.Zdroj: Pavel Pechoušek

Spokojená je i vrchní sestra Martina Kolářová. „Julie se nám hned líbila. Ptala se, je vidět, že má výbornou praxi. Ale chvilku jsme váhali kvůli jazykové bariéře, pak na mě ale velmi dobře zapůsobila svou chutí pracovat. Julia pracovala v místní fabrice za minimální mzdu, měla to těžké. Pokud jí teď pomůžeme s jazykem a s nostrifikací, ani do budoucna nebudeme mít problém s nedostatkem zdravotnického personálu. Máme téměř naplněný stav sestřiček a zároveň nabíráme pečovatelky, protože sehnat kvalitní personál je poměrně obtížné,“ dodala vrchní sestra.

Od druhé poloviny září v Janovicích dokonce pracuje Juliina kamarádka. Doma na Ukrajině už byla dříve zaměstnaná jako pečovatelka.