Pouze státní dotace nebo peníze z Evropské unie umožňují malým obcím na Klatovsku zrekonstruovat desítky let staré obecní vodovody. Rozpočty totiž často stačí jen na nejnutnější opravy.


„Vodovod vybudovaný na konci 60. let obec v roce 1996 odkoupila od exekutora po bývalém zemědělském družstvu. Na základní opravy peníze v rozpočtu vyčleněny máme, ale kompletní rekonstrukci vodovodu si finančně dovolit nemůžeme,“ potvrdil Deníku starosta Dlažova Petr Kodeš. „Vloni jsme část vodovodu opravili za dotaci od Plzeňského kraje ve výši 600 tisíc korun. Měli jsme požádáno také o finance z EU, ale neuspěli jsme. Letos budeme samozřejmě žádat znovu,“ dodal Kodeš.


S penězi na opravu vodovodních přeložek, uzávěrů či samotného potrubí musí v rozpočtu počítat také v Chanovicích. „Ze šesti obcí, které pod Obecní úřad v Chanovicích spadají, je v pěti vodovod. Budoval se v letech 2000 až 2005, takže opravy v tomto případě nejsou nutné,“ říká chanovický starosta Petr Klásek. Ze 70. let ale pochází nejstarší část vodovodu v Chanovicích a tady jsou už opravy nutné. „Uvědomujeme si, že vodohospodářství je důležitou součástí života zdejších obyvatel. Proto budeme na zastupitelstvu schvalovat plán obnovy vodohospodářského zařízení v obci, který by počítal s vyčleněním finančních prostředků z rozpočtu právě na opravy vodovodního řadu,“ dodal Klásek. On ani nikdo ze zastupitelstva není stoupencem zadlužení obce dlouhodobými úvěry. „Pouze na dvě investiční akce jsme si brali úvěr, na rozšíření vodovodního řadu v Defurových Lažanech a na dostavbu čistírny odpadních vod v Chanovicích,“ upřesnil Klásek.


Obecní vodovod si vzali pod svá křídla v Ústalči. Vodovodní řad se zde stavěl v letech 1911 až 1912, v současné době je na něj napojeno 27 uživatelů, z toho téměř dvě třetiny jsou rekreační objekty. Založili zde Občanské sdružení majitelů vodovodu v Ústalči a celou záležitost začali projednávat se starostou Nalžovských Hor Janem Knězem. Koncem května pak skupina místních nadšenců zahájila práce na výměně hlavní části potrubí, uzávěrů, opravě rezervoáru a nejvíce zanesené větvi potrubí. Jak Deník informoval ve svém dopisu Václav Havlík, díky iniciativě místních i chalupářů se podařilo vyměnit stanovenou část potrubí, včetně opravy a vyčištění rezervoáru.

Co říkáte aktivitě ústalečských chalupářů? Napište do diskuze.