Mezinárodní folklorní festival, který se konal v Klatovech o pouti měl jako tradičně velkou návštěvnost. Šlo již o již o jedenadvacátý ročník, Jak ho hodnotí organizátoři, se Deník zeptal ředitelky festivalu Denisy Valentové.

Jaký byl letošní Mezinárodní folklorní festival?

Neskromně úspěšný. Loňský ročník byl pro mě i zbytek organizačního týmu v mnoha směrech premiérou. Tentokrát jsme podle mého byli lépe a systematičtěji připraveni. Z nadšených reakcí zúčastněných souborů víme, že se líbilo v Klatovech i jim. Nejvíce si pochvalovaly atmosféru během sobotního večera. Zpětně mě mrzí, že nevyšel páteční večer s českými soubory, ale se špatným počasím se musí počítat.

Nastaly během pěti dnů, kdy se konal, nějaké potíže?

Každoročním problémem je chůze, ale zvykli jsme si na to, že musíme některé soubory přemlouvat k tomu, aby na vystoupení došly. Kvůli uzavírkám to autobusem opravdu často jinak nejde. S ničím závažnějším jsme se ale nemuseli potýkat. Snažíme se souborům vyjít s každým jejich požadavkem ihned vstříc, což je občas oříšek. Ze strany diváků jsem kromě reakcí na kratší nedělní program, také nic závažnějšího nezaznamenala.

Jak jste byli spokojeni s návštěvností?

Příjemně nás překvapil velký počet diváků na slavnostním zahájení. Sobota byla také silná s vyvrcholením během galavečera. Ten byl snad nejlepší, co jsem zažila. Takovou atmosféru nepamatuji a diváci zůstali až do nočních hodin. Neděle zájem diváků jen potvrdila.

Zazlobilo jako skoro tradičně počasí, odradilo to nějaké soubory?

Spíš zklamalo. Špatní z toho byli tanečníci z Tchaj-wanu. Přijeli do Klatov už v úterý a vytrvalý déšť je vyloženě zarazil. Mrzelo je, že nemohli divákům předvést tolik čísel, kolik si představovali. Celkově byli ale z Klatov nadšení.

Co byste vyzdvihla, co se letos nejvíce podařilo?

To je dost těžká otázka. I když od festivalu uběhl nějaký čas, tak jsem pořád plná zážitků. Vyzdvihla bych vysokou úroveň všech souborů. Ta byla letos opravdu nevídaná. Program šel podle plánu a nemuseli jsme řešit nic závažnějšího. To svědčí o skvělé práci „mého" týmu. Jsem na ně všechny hrozně hrdá, vyřešili spoustu dílčích věcí beze mě a mají chuť na festivalu pracovat i nadále. Takže abych byla konkrétnější – díky mojí „schwester", oběma Luckám i Katkám, Šárce, Darince, Petře, Míše, Verče, Martině, Bohoušovi, Tondovi, Ančí, Nice, taťkovi a tetě.

Viděla jsem, že máte i video z festivalu…

Ano, připravili jsme takové po-festivalové překvapení, backstage video příprav. Chceme tím divákům přiblížit to, co se děje v zákulisí příprav. Ve videu je zjevné, že se nenudíme – většina organizátorů totiž během festivalu i tančí. Video se jmenuje Folklore is not dead, což byl jakýsi slogan letošního ročníku. Je z něj vidět, že alespoň během těch čtyř dnů v Klatovech folklór rozhodně mrtvý není. Zhlédnout ho můžete na youtube nebo na našich webových stránkách www.folklor-klatovy.cz.

Je něco, co byste chtěla do příštího ročníku změnit?

Určitě. Chtěla bych festival posouvat dál. Mám poměrně dost nápadů, které si ale nechám pro sebe. Už jsem na nich i začala pracovat a prozatím to vypadá nadějně. Další nápady přišly i od organizačního týmu. Ty začneme řešit od září, takže bych ráda řekla, že se mají diváci na co těšit.

Prohlídněte si video: http://youtu.be/vGsm75IOJ04