„Bylo velké sucho, co se nakonec urodilo, tak popadalo kvůli kroupobití, které nás na některých místech Klatovska postihlo,“ říká předseda klatovských zahrádkářů Josef Novotný. „Letos nám jablka velmi rychle dozrávají, je to o čtrnáct dnů až tři neděle dříve. Proto jsme se rozhodli, že rozjedeme tradiční moštování ovoce, protože padá ze stromů a není vhodné třeba na uskladnění,“ popisuje.
Někteří pěstitelé si stěžují, že letos nebudou moci své ovoce ani vystavovat, příkladem je špatná úroda třeba na Pačejovsku. „Na stromech nic nemáme. Je to moc špatný rok. Nebyly ani švestky nebo třešně. Přiznám se, že na švestkové knedlíky jsem si musela plody koupit v obchodě,“ zlobí se Josefa Roudná z Vřeskovic.
„Mám švestkový sad. Sehnal jsem si odběratele na švestky až z Moravy, když jsem ale sklidil, zjistil jsem, že mám méně švestek než jsem slíbil. Musel jsem je proto dokoupit u konkurence, abych dodal slíbené množství. Doma se mi smáli, že švestky nemusíme vůbec pěstovat, když na nich prodělávám, ale za rok budu chytřejší. Nemohl jsem tušit, že dříve než dozrají a sklidím, tak kvůli větrům a dešti popadají,“ směje se nad letošní zkušeností jeden z pěstitelů v regionu. Popadané švestičky ale v popelnici či na kompostu neskončily. „Přebraly se, vypeckovaly a bude z nich slivovička,“ říká pěstitel.
Zájem zůstává i o sezonní výkupny jablek. „Cena za výkup padaných jablek je letos 2 Kč/1 kg, což je více než v loňském roce. Po loňských zkušenostech otevřeme výkup již koncem měsíce srpna,“ popisuje Pavel Hajšman ze Kbela u Měčína. Ceny zůstávají stejné i ve většině moštáren, které provozují základní organizace zahrádkářů. „Za vymoštování 1 kg ovoce zaplatíme průměrně od 1,50 do 2 Kč,“ říká Josef Novotný. Menší zájem o své služby zaznamenaly hlavně palírny v regionu.