Více potíží a úrazů souvisejících s letní sezonou mají letos obyvatelé i turisté oproti loňsku na Klatovsku. „Zdejší region je rekreační a turistickou oblastí, a tak se zde jako každoročně vyskytují úrazy způsobené pády na kole. Nejednalo se však o žádná závažnější zranění, ale především o zlomeniny nebo pohmožděniny,“ říká tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková. Několik málo horkých dnů, kdy také zdejší region postihly tropické teploty, se silně projevilo na zdraví především starých lidí. Lidé kolabovali a záchranáři k nim vyjížděli hned v několika desítkách případů.


Časté střídání teplot a horké dny lidé podceňují, nepožívají dostatek tekutin, vydávají se na cesty a podceňují své síly.


„Za červen a červenec jsme na Klatovsku nezaznamenali žádné utonutí, což se o loňsku nedá říci,“ pokračuje ve výčtu informací Ptáčková. Záchranáři na Klatovsku letos zatím nezaznamenali ani případy s otravou nebo podezřením na otravu po požití hub.


Nejtragičtější událostí letošního léta bylo zatím jedno usmrcení a jedna vážně zraněná osoba po zásahu blesku na Prenetu.
„Dá se říci že o jednu pětinu stouply oproti loňsku naše výjezdy,“ dodala Ptáčková.


„Letošní léto musím hodnotit zatím vcelku za klidné. Zaznamenal jsem ve své ordinaci méně případů klasických zánětů horních cest dýchacích, angín či žaludečních nebo průjmových onemocnění,“ říká praktický lékař v Hartmanicích Ladislav Jon.


Také lidé, kteří během letních měsíců cestují jak po Česku, tak i do zahraničí, jsou lépe vybaveni léky, a tak proto podle odborníků ubylo množství zdravotních potíží. Vysoké teploty zasáhly náš region jen ojediněle, a tak problémy z tepla či vody mívají hlavně čeští turisté v zahraničí.


„Opravdu jde jen o drobná poranění při jízdě na kole, z různých pádů a podobně. Sezona ale ještě zdaleka nekončí,“ říká sušický chirurg Pavel Krejčí.