Není to pro děti, tuto dobrotu kupuje pro desítky svých milovaných pestrobarevných opeřenců. O tom, proč zasvětil život exotickým ptákům, si s tímto přeštickým chovatelem Deník povídal na víkendové výstavě v Lubech u Klatov, kde je Červený členem tamní základní organizace Klatovy 4.

„Prvního ptáčka jsem dostal někdy v deseti letech. Nejprve jsem choval zebřičky, pak chůvičky a pak jsem dostal agapornise,“ vzpomíná na své začátky Červený, který se chovu exotů začal řádně věnovat hned po návratu z vojny. „Po agapornisech jsem si chtěl pořídit větší ptáky, mými prvními byli jihoameričtí patagonci. Já jsem se pak věnoval africkým druhům, které jsou sice náročné na teplo, ale nejsou náročné na prostor. Do toho jsem si pořídil pyrury, což jsou krásní barevní ptáci. Dnes už je ale nemám a věnuji se jen Africe,“ popisuje cestu k současnému chovu Červený.

Dnes má přeštický chovatel zhruba šest desítek exotických ptáků. Mezi nejkrásnější patří papoušek šedý žako, mezi nejvzácnější a také nejdražší papoušek kapský. Jeden kus tohoto druhu stojí zhruba pětatřicet tisíc korun. „Pro mě je ale nejvzácnější papoušek hnědohlavý, ke kterému jsem se kdysi dostal vlastně náhodou. Dal jsem se do toho a vloni se mi povedl první registrovaný odchov tohoto druhu v republice. Mám pár papoušků hnědohlavých, který bych neprodal, i kdyby mi nabízeli kdovíco. Je to taková moje srdeční záležitost,“ přiznává jihoplzeňský milovník zvířat.

Jeho chovy potřebují prostor, svým mazlíčkům proto mimo jiné pořídil na zahradě dva tzv. „ptačí domky“, oba o rozměrech zhruba 3 x 7 metrů plus venkovní voliéry. Chov zabere také nemalý čas, jen krmení věnuje Radek Červený hodinu denně. Kromě toho je třeba starat se o další záležitosti (odchov, čištění voliér, prohlídka ptáků), což jsou další hodiny týdně. Neobejde se proto bez podpory rodiny. „Manželka mi ohromně pomáhá. Ze začátku ženské sice vidí, že do toho padají ukrutné peníze, takže to s nimi není jednoduché, ale já už jsem se dostal do stavu, že si ptáci těmi odchovy na sebe tak nějak vydělají,“ vysvětluje Červený, který přiznává, že jeho mazlíčci, i když nejsou nijak nenasytní, spotřebují ročně pořádnou dávku žrádla. „Afričtí papoušci toho moc nesežerou. Já tvrdím, že pár andulek sní v podstatě totéž, co pár papoušků hnědohlavých nebo senegalských, kteří jsou velcí asi jako menší holub. I tak ale ročně zkrmím asi 300 až 400 kg směsi, kterou kupuji od specializované firmy. K tomu hromadu zeleniny a ovoce, v sezoně sbírám šípky, jeřabiny, hloh. A k tomu kila piškotů. Když přijedu do obchodu pro piškoty, musí po mě doplňovat regál,“ uzavírá s úsměvem naše povídání Radek Červený.