„Hnízdo na komíně bývalého pivovaru jsme v Horažďovicích snižovali za posledních dvacet pět let naší činnosti již podruhé. Komín s hnízdem se nachází u objektu v zástavbě hned vedle rušné silnice, a tak se vše musí realizovat s maximální opatrností a rozmyslem,“ uvedl záchranář Karel Makoň. Do pracovního koše vysokozdvižné plošiny šel s kolegou Jiřím Segečem. „Byť se to ze země nezdá, hnízdo bylo vysoké a je velice těžké, komín rovněž vysoký, a tak při ubourávání jednotlivých vrstev hnízdo docela pracuje a kýve se. Nelze tedy do hnízda příliš mlátit lopatou a ani si ho přitahovat ohnutými vidlemi. Vše se musí bourat v ose komína a rozebírat rukama. Navíc pod komínem je tašková střecha budovy, a tak jsme hnízdo postupně rozebírali a shazovali kousek po kousku, klacek po klacku rukama,“ vysvětlil Makoň.

Dodal, že nešlo o jedinou komplikaci. Když už byli vše téměř hotovo, tak při dorovnávání horní hrany hnízda a začišťování krajů nevědomky rýčem rýpl přímo do vosího hnízda. „Čapí hnízda udržujeme a upravujeme již od roku 1996 a udělal jsem jich cca 300 po celé republice, ale ještě se mi nikdy nestalo, abych na vosy v hnízdě čápů bílých narazil,“ uvedl Makoň. S kolegou Segečem schytali, než práci dokončili, řadu žihadel. „Naštěstí ani jeden z nás není na vosí štípnutí alergický, takže jsme ani moc neotekli,“ uzavřel Makoň.

Snížení hnízda i s úklidem střechy, čištěním okapu a odvozem hnízdního materiálu trvalo bezmála čtyři hodiny. Čápi se tak mohou příští rok vrátit a znovu zahnízdit.