Statika mostu je narušena a trhliny v pilířích se stále zvětšují. Opravy potřebuje ve Velharticích ale i starší, menší most, přímo v centru hradního areálu. I on má kvůli zatékání srážkové vody porušenou statiku.

„Do obou mostů kvůli poškozené mostovce zatéká, voda vyplavuje pojivo a ve vzniklých spárách především v zimním období negativně pracuje tak, že se zdivo rozpadá. Na mostech jsou již viditelné trhliny v pilířích, které se rok od roku zvětšují, což svědčí o tom, že ve škvírách je aktivita, a to není rozhodně dobře. Tento stav hlídáme a rozhodně nezůstáváme v klidu. Proto je nejvyšší čas začít něco dělat," říká kastelán hradu Petr Mejstřík.

Zahájili přípravné práce na záchranu obou mostů. „Povolali jsme experta, který prostřednictvím různých sond zjistí stav mostovek, což je svrchní vrstva, po které se chodí. Až obdržíme někdy v polovině května vyhodnocení jejich stavu, zpracuje se plán dalšího postupu prací a hlavně, rozpočet všech oprav," vysvětluje Mejstřík.

Opravy obou mostů se kvůli nedostatku peněz odkládají již několik let. „Jako správce památkového objektu mám za úkol o památku pečovat. S objemem peněz, které mám prozatím v letošním roce na případné opravy mostů k dispozici, se nemůžeme, mimo přípravy, do žádných rozsáhlejších prací pustit," uvádí kastelán.

Velký most, jenž je dominantou hradu a který se ucházel také o zápis do seznamu památek UNESCO, je starý zhruba 700 let a vznikl při rozšiřování hradního komplexu. Starší most pak pochází podle dochovaných informací z období let 1250 – 1270 a pamatuje doby, kdy ve Velharticích ještě nestál mohutný hrad, ale jen opevněné hradiště.

„Mosty k Velharticím patří. Z toho velkého je nádherný výhled do krajiny. Rádi tam jezdíme na výlety. Kdyby byla nějaká sbírka, rádi bychom na opravu přispěli," říká nadšený milovník památek Martin Soukup z Klatov.

Kdyby bylo třeba, na opravu unikátní památky by přispěla i obec Velhartice. „Naše obec by v případě potřeby jistě podpořila jakoukoliv sbírku nebo akci vedoucí k záchraně dominanty hradu, ale i Velhartic vůbec. Je to kus naší historie. Spolupodílet se však na financování oprav rozhodně nemůžeme," sdělil místostarosta obce Velhartice Jan Löffelmann.