V ostatních pěti vytipovaných místech se geologický průzkum zatím neuskuteční.

Mládek uvedl, že lokality Horka a Kraví hora jsou jediné, kde zastupitelstva nepodala kvůli geologickým průzkumům žalobu na stát, nebo se k žalobě nepřidala. „Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí," uvedl ministr.

Březový potok zasahuje do katastrů Pačejova, Maňovic, Velkého Boru, Chanovic, Olšan a Kvášňovic, které plány na stavbu úložiště dlouhodobě odmítají. Rozhodnutí ministra Mládka zástupci Březového potoka vítají, boj proti úložišti ale podle nich zdaleka není u konce. „Je to samozřejmě výborná zpráva pro těch pět lokalit. Ale není zase tak skvělá, je to pouze momentální prohlášení, až se změní ministr, není nikde psáno, že to nebude opět jinak. Stále totiž chybí speciální zákon pro úložiště, ve kterém by bylo zakotveno postavení obcí v rozhodovacím procesu," konstatoval starosta Pačejova Jan Vavřička.

„Žalobu rozhodně nestáhneme. Žádné právní kroky ze strany státu zatím udělány nebyly, bylo jen nějaké prohlášení, které za týden může, ale také nemusí platit," upozornil Vavřička s tím, že se neruší ani tradiční protestní akce „Na kole a pěšky proti úložišti" v sobotu 23. července.

Možnost obnovení průzkumů připustil i ministr Mládek. Uvedl totiž, že pokud se ukáže, že vybraná místa nejsou pro úložiště vhodná, je možné, že stát se ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí.

David Kojan