„Tématem letošního ročníku soutěže bylo, jak budou vypadat profese pod vlivem počítačů za deset let. Soutěž byla určena pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Soutěžící měli natočit sci-fi filmy o maximální délce tří minut," informoval Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Do druhého ročníku soutěže, kterou společně s partnery z oblasti vzdělávání a technologií zorganizovala společnost Intel, poslalo své filmy celkem 24 týmů. Zazářil mezi nimi právě klatovský tým ve složení Vojtěch Klimeš, Klára Zahradníková, Veronika Šraitová a Robert Zsiga se svým filmem Cleandance.

VIDEO ZAUJALO ENERGIÍ I PROVEDENÍM

Odborná porota ocenila film prakticky jednomyslně, zvítězil hlavně kvůli originálnímu nápadu o uklízečce, které se pod vlivem omámení z úklidových prostředků zjeví robot budoucnosti. Krátký tříminutový klip porotu zaujal humorem, uvolněnými hereckými výkony, nakažlivou energií a také technickým provedením s nečekaně vyspělou volbou záběrů a střihem. „Nápad s uklízečkou přišel při hodině matematiky, kdy jsme se tak trochu nudili. Film jsme pak celý natočili za jedno odpoledne," sdělil ke vzniku filmu Klimeš, který byl také jeho kameramanem.

„Získali jsme ze škol pozitivní zpětnou vazbu, že se žáci s velkou chutí proměnili v scénáristy, kameramany a střihače. Řada snímků o povolání budoucnosti vznikala v úzké spolupráci se školou a budeme rádi, když školy pozitivní zkušenost s tvorbou a obrazovými médii dokáží přenést do výuky," uvedl Svoboda.

VELKOU MOTIVACÍ BYLY PRO ŽÁKY I CENY

Pro vybraných dvanáct týmů byla motivací už samotná účast ve finále s atmosférou filmového festivalu s velkým plátnem, moderátorem Lukášem Hejlíkem a dalšími osobnostmi v porotě. Soutěžily také o zajímavé ceny. Klatovští získali pro svou školu stolní počítač a každý pro sebe kovový ASUS Transformer Book Flip, počítač a tablet.