VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Udělali jsme vše, co by mělo město před vodou, jako byla v roce 2002, uchránit

Švihov – V těchto dnech uplynulo deset let od ničivých povodní, které v srpnu roku 2002 nejvíce postihly město Švihov. Na to, jak na tyto události s odstupem let vzpomíná a co udělali pro to, aby se něco takového znovu neopakovalo, jsme se zeptali starosty města Švihov Václava Petruse.

11.8.2012
SDÍLEJ:

Hrad Švihov pod vodou v roce 2002Foto: Jan Sláma

Jak dnes vzpomínáte na srpen 2002S odstupem deseti let se na povodně vzpomíná stále s respektem. Ten stres a emoce jsou stále živé. Povodně, které město Švihov v roce 2002 postihly, dosáhly takové síly, jakou nikdo z pamětníků nepamatuje, a dokonce ani zápisy v kronikách o něčem tak hrozném se nezmiňují.


Kolika lidí a domácností se povodně ve Švihově dotkly?
V našem městě bylo postiženo více než sto nemovitostí, z toho 65 domácností mělo vodu i v obytných místnostech. Povodeň byla tak veliká a silná, že ji neustálo 16 domů, které byly postaveny z nepálených cihel a stály zde několik století.


Co se vám nejvíce vybavuje, když se řeknou povodně 2002?
Nejsilnější moje vzpomínka z povodní před deseti lety je ta, jak se zvedla obrovská vlna solidarity mezi lidmi ochotnými pomoci. Proto chci vyzdvihnout roli dobrovolných i profesionálních hasičů, a to nejen ze Švihova a jeho okolí, ale i dalších lidi, kteří nejprve pomáhali vodě se bránit a pak odstraňovat její následky. Ihned, co voda opadla, se začalo se sanacemi zdiva, s okopáváním omítek, podlah. Ze Švihova se stalo veliké staveniště. Vzpomenout bych chtěl i na bezejmenné lidi, kteří do našeho města přijeli a nabídli nám svoji pomoc. V našem městě byla nasazena i armáda, která tu byla až do konce října 2002 s těžkou technikou. Bylo zde do prací postupně zařazeno zhruba 150 lidí i s vojáky. Neměl bych zapomenout ani na pomoc peněžní a materiální, která nám byla nabízena a které jsme využívali. Naše město vyhlásilo povodňovou sbírku. Na ni se nám podařilo jen během prvního měsíce nashromáždit více než pět milionů korun, které jsme na konci září 2002 rozdělili 65 postiženým rodinám. Pomoc ale přicházela i nadále a nakonec konto naší sbírky dosáhlo výše 12 milionů korun. Dostávali jsme i nábytek, oblečení, čisticí prostředky. Všem dárcům stále moc a moc děkujeme.


Co se stalo, když voda opadla?
Když voda opadla, nikdo z nás nevěděl, kolik práce, měsíců dřiny, nás všechny ještě čeká. Začaly se hroutit rozmáčené domky, začalo hořet vlhké seno ve stodolách a na půdách. Povodně naše město poznamenaly na několik let.


Víte, co vlastně zavinilo tak ničivou povodeň ve vašem městě?
Otázka co udělat, aby se něco podobného znovu neopakovalo, byla asi první, kterou jsme si položili, když jsme stáli bezmocně u nákupního střediska a hleděli jsme na zatopené náměstí. Říkali jsme si, že asi něco nebylo v pořádku, že voda udeřila na naše město v takové síle. Povodně jsme tu znali, naše město je zažilo několikrát, ale nikdy nebyly takové, aby ničily a braly střechu lidem nad hlavou. Vzniklo podezření, že podíl na povodni má stavba obchvatu města Švihov z osmdesátých let 20. století, která překlenula řeku Úhlavu mostem. Naše podezření se brzy ukázalo jako pravdivé. Odborníci potvrdili, že do Švihova kvůli této stavbě přišlo o 80 cm vody více než by se tam dostalo normálně. Také stará krajská silnice, která vedla od křižovatky Za Vodou do města přes mosty vedoucí přes Úhlavu a náhon vodní elektrárny se ukázala být hrází pro vodu vylitou z koryta. Proto jsme ihned zahájili potřebná jednání, pozvali jsme zástupce kraje, Správy a údržby silnic (SÚS), Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a zástupce Povodí a začalo se ihned s přípravami protipovodňové studie a projektem řešení celé situace. Tento projekt byl dokončen před Vánocemi roku 2002.


Co tento projekt navrhoval?
Hlavním bodem bylo vybudovat ohrázování Švihova a zprůchodnění komunikací pro povodňové vody. A tak se začaly stavět dva nové inundační mosty. Jeden most byl vytvořen v komunikaci ve správě SÚS a druhý v komunikaci ŘSD. Financování ohrázování Švihova pak zůstalo na bedrech našeho města, protože Povodí nemělo potřebné finanční prostředky, Ohrázovaní se začalo stavět v roce 2004 a propojilo se s již zmíněnými novými mosty. Za to, že se ochranné valy začaly stavět, musíme poděkovat především 65 nejpostiženějším rodinám, které se vzdaly částky sedm milionů korun z povodňového konta, které byly určeny pro ně. Řekli, abychom tyto peníze použili tak, abychom je a další obyvatele města před další vodou ochránili. Za to jim patří velké poděkování. Díky nim se nové bezpečnostní hráze, které jsou schopny zabránit stejné vodě jako té v roce 2002, v listopadu 2004 kolaudovaly. V té době byly už hotovy i zmíněné nové mosty. V následujících letech byly postupně dokončeny všechny potřebné stavby.


Už máte tedy vše, co je třeba k tomu, aby se povodně ve Švihově znovu neopakovaly, dokončeno?
Ano, k roku 2010 jsme měli dokončeno vše, co protipovodňová studie říkala. Náklady na protipovodňová opatření – ať už jde o výdaje města, státu nebo kraje – byly 50 milionů korun, což je i výše škod, které voda ve Švihově tehdy napáchala.


Věříte tomu, že to, co jste udělali, dokáže město a jeho obyvatele skutečně ochránit?
Jsem o tom přesvědčen, pokud nepřijde ještě více vody než v roce 2002.
Děkuji za rozhovor.

Autor: Ludvík Pouza

11.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 25 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů TRAKTORISTI, OPRAVÁŘI ZEM.STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: AGRI PARTNERS Nezamyslice s.r.o., Nezamyslice č.p. 105, Požadavky: řidičský průkaz skupiny T a B, svářečský průkaz výhodou, , Kontaktní osoba: Vladimír Novák tel.725709751, Marie Tomanová tel.702174666, e-mail: marie-tomanova@centrum.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky. Pracoviště: Agri partners nezamyslice s.r.o., 342 01 Sušice 1. Informace: Ladislav Novák, +420 725 709 751.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači drogistického zboží, kosmetiky PRODAVAČ/KA - SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NECHODIT IHNED OSOBNĚ NA PRODEJNU. Nutné nejprve sjednat telefonicky schůzku na tel.: 608 025 148, Jaroslav Špeta, PRODAVAČ/KA - SKLADNÍK/CE, vhodné pro osoby se zdravotním postižením, částečný úvazek 20 - 30 hod. týdně, Znalost s PC vítána, Mzda nástupní 80 Kč, po zapracování možné zvýšení. Pracoviště: Jaroslav špeta - klatovy, nám. Míru, č.p. 168, 339 01 Klatovy 1. Informace: Jaroslav Špeta, +420 608 025 148.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Strojní inženýři ve výzkumu a vývoji 27 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici ve výzkumu a vývoji Elektroinženýr výzkumný a vývojový pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VŠ/SŠ elektro slaboproud nebo obdobné, pracovní náplní je vývoj digitálních i analogových elektronických obvodů nebo software.. Pracoviště: Emp - centauri, společnost s ručením omezeným, ul. 5. května, č.p. 690, 339 01 Klatovy 1. Informace: Marian Váňa, +420 603 497 419.

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 100 Kč

Obchodní referenti OBCHODNÍ REFERENT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Domácí pracoviště s občasným dojížděním do Sušice, Vhodné pro OZP i osoby bez postižení, POŽADUJEME: zodpovědnost, pečlivost, smysl pro dobře odvedenou práci, komunikativnost, zkušenosti s prací na obdobné pozici, samostnost, NÁPLŇ PRÁCE: oslovení zákazníků; prezentace naší společnosti, výrobků a zboží; administrativa spojená s vytvořením a uzavřením objednávky, NABÍZÍME: zaškolení, firemní podpora, práce z pohodlí domova, možnost profesního růstu, FIREMNÍ BENEFITY: příspěvek na penzijní připojištění, možnost vedení účtu zdarma, právní poradenství, firemní akce, zázemí stabilní společnosti, možnost nákupu výrobků za velmi zvýhodněné ceny, MZDA: 18 100 Kč při plném úvazku + odměny, NÁSTUP: červen 2018, Korespondenční adresa: Nádražní ul. - areál býv. Kasáren, 342 01 Sušice. Pracoviště: 2p servis s.r.o. provozovna sušice nádražní ul., Nádražní, č.p. č.e. 580, 342 01 Sušice 1. Informace: Ilona Matějčková, +420 733 133 146.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tři lupiči zmlátili muže a pak ho ještě okradli

Nákladní auto zavadilo o most v Dehtíně.

Zavadil o železniční most v Dehtíně

OBRAZEM: Křesťanská školka slavila padesátiny

Horažďovice - Oslavy padesátin křesťanské mateřské školy zaplnily v sobotu parkán zámku v Horažďovicích.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Dva muži se poprali v divadle, zřejmě kvůli ženě

Klatovy – Návštěvníci představení Dívčí válka v klatovském divadle zhlédli hned dvě podívané. Kromě hry jim večer zpestřila o přestávce rvačka mezi dvěma muži.

Muž onanoval před dívkou, dělá to už 39 let

Klatovy – Nepříliš pěkný zážitek připravil mladé dívce starší muž, který před ní na vlakovém nádraží v Klatovech onanoval.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT