Učitel Základní školy v Čapkově ulice v Klatovech Vlastimil Zwiefelhofer, o němž jeho 14letý žák Jakub tvrdí, že ho zbil, skutečně pochybil. Deníku to řekli matka chlapce Eva Krausová, které to prý potvrdila sama škola, a klatovský starosta Rudolf Salvetr. Co přesně se ale stalo, nechtěl nikdo komentovat. Učitel Zwiefelhofer k tomu řekl, že chlapcův popis události není pravdivý, více to ale nerozváděl.

Jakub tvrdí, že ho ve čtvrtek 19. září při hodině tělesné výchovy napadl učitel Vlastimil Zwiefelhofer. Chlapec Deníku řekl, že poté, co nechtěně šlápl spolužákovi na nohu, si ho pedagog zavolal a dal mu několik facek a ještě ho tahal za vlasy. Chlapcova matka Eva Krausová záležitost oznámila na policii a po škole, kde pedagog s dlouholetými zkušenostmi učí, žádala jeho potrestání, neboť podle ní nešlo o první exces tohoto učitele.

Článek byl zveřejněn minulou sobotu a hned poté se rozpoutala obrovská diskuse na internetových stránkách Deníku, na facebooku, do redakce volali a psali učitelovi zastánci i odpůrci, „Zwiefelhoferovy facky" se řešily i v hospodách či na úřadech. Většina diskutujících stála na straně 61letého učitele, který je velmi známou a uznávanou osobností. Je to bývalý vynikající sportovec, který startoval i na olympiádě a může se dokonce pochlubit Diplomem fair-play UNESCO z roku 1981. Je to také zastupitel Klatov.

Jak už to zvláště u internetových diskusí bývá, neodpustili si někteří anonymové vulgární útoky na Evu Krausovou i jejího syna, jiní uráželi redakci a další se opřeli i do učitele Zwiefelhofera. „Ohlasy mě nepřekvapily. Věděla jsem, že obě strany budou mít své přívržence. S druhou stranou nediskutuji, protože by to bylo kontraproduktivní. Diskutovat o tom, jestli byl žák základní školy napaden právem nebo neprávem, je scestné," řekla k tomu Krausová.

Učitel: Jakub neříká pravdu

Co přesně se minulý čtvrtek stalo, není ani po týdnu zcela jasné. K události se sice vůbec poprvé vyjádřil i kantor, ale byl stručný. „K uveřejněnému článku mohu říci, že Jakubovo vyjádření je zavádějící a nepravdivé. K případu se nechci více do novin rozepisovat," uvedl Vlastimil Zwiefelhofer.

Vyšetřování policie bude jako tradičně během na dlouhou trať. „Stále ještě pokračují výslechy," konstatovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová s tím, že nelze odhadnout, kdy bude případ uzavřen. Potvrdila jen, že „políčkování žáka", jak to nazvala, je šetřeno pro přestupek, nikoli trestný čin.

To ve škole již mají jasno, ale mlčí. „Událost jsem prošetřila," řekla Deníku ředitelka ZŠ v Čapkově ulici v Klatovech Dana Martinková. Jakékoli bližší informace odmítla sdělit s odůvodněním, že stížnost nebyla podána jen na základní školu, ale i na jiné instituce, a ona nechce ovlivnit jejich vyšetřování.

O vyjádření Deník požádal i starostu Klatov Rudolfa Salvetra, který je sám původním povoláním učitel. „Pana učitele Zwiefelhofera znám ještě jako žák a vím, že je to slušný člověk a schopný kantor. To je jedna věc. Na druhou stranu ale vím, že skutečně došlo k pochybení, které paní ředitelka v rámci svých kompetencí vyřeší. Předpokládám, že tím bude záležitost ukončena," řekl Salvetr. „Dostala jsem písemné vyjádření školy v tom smyslu, že stížnost je oprávněná," dodala k tomu Krausová.

Hlavní aktéři

Vlastimil Zwiefelhofer (61): Sedminásobný mistr Československa v krosu, po Emilu Zátopkovi druhý nejúspěšnější český závodník na dlouhých tratích. Zúčastnil se olympiády v Moskvě, byl šestý na MS v krosu v Irsku, což žádný český běžec před tím ani potom nedokázal. Je učitelem na ZŠ Čapkova ulice v Klatovech a je zároveň členem Zastupitelstva města Klatov.

Jakub (14): Žák ZŠ Čapkova ulice v Klatovech. Bližší informace, např. zda měl někdy problémy s chováním, matka odmítla uvést s odůvodněním, že si „Kuba přeje respekt ke svému soukromí".