Na jedno volné pracovní místo je v klatovském regionu nyní v průměru 18 uchazečů. Nezaměstnaní, kteří chtějí v boji o něj uspět, absolvují proto např. rekvalifikační kurzy. Mezi základní dovednosti, které zaměstnavatelé vyžadují, patří ovládání počítačových programů. „Znalost práce na PC patří k základnímu vybavení uchazeče o místa,“ potvrdila Marie Sekyrová z klatovského úřadu práce.

I letos klatovský úřad práce včetně dislokovaných pracovišť Sušice a Horažďovice nabízí kurz Základy obsluhy PC. Jeden z nich byl zahájen v úterý. „Hledal jsem různé nabídky práce a spoustu jich bylo alespoň se základní znalostí počítače. Tak jsem přihlásil do tohoto kurzu, abych pak mohl lépe najít práci,“ řekl Deníku Bohumil Kůrka své důvody, proč se přihlásil do kurzu.

Účastníci kurzu absolvují 80 hodin kurzu a 4 hodiny závěrečných testů. Získají pak osvědčení. „Jsme akreditováni ministerstvem školství, uchazeči tak získají osvědčení, které zaměstnavatelé respektují. Pokud osvědčení kromě životopisu a motivačního dopisu připojí k žádosti o práci, budou mít tak výhodu před ostatními uchazeči,“ sdělil dodavatel počítačových kurzů Josef Brei.

Zájemci jsou do kurzu přijati s různou úrovní znalostí. „V kurzech máme úplné začátečníky i uživatele, kteří si chtějí své znalosti zlepšit. Lektoři jsou na tuto situaci dobře připraveni, věnují se slabším i pokročilejším, kteří dostanou složitější úkoly,“ informoval Brei.

V lekcích se lidé nenaučí jen znalosti potřebné k výkonu zaměstnání. „Pracujeme v hodinách i s internetem, učíme je například korespondovat a zjišťovat informace ze světa. Tyto všeobecné informace pak mohou využít i v běžném životě,“ dodal Brei.

Úřady práce nabízejí i další počítačové kurzy v rámci projektů financovaných z evropských sociálních fondů. Pro uchazeče o zaměstnání do jednoho roku v evidenci je určen projekt S pomocí za prací, pro žadatele v evidenci více než rok Aktivně do práce. V projektech je zařazeno i poradenství a profesní rekvalifikační kurzy.