Účastníci letní blokády kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě budou teď u ministerstva vnitra požadovat omluvu za zásah policie proti nim.
Mluvčí blokády Vratislav Vozník na tiskové konferenci potvrdil, že by se k žádosti mělo připojit více než dvě stě lidí. Má prý navíc informace o čtyřech účastnících, kteří chtějí v souvislosti se zákroky policie požadovat dokonce i finanční satisfakci. „Místo aby policie zajistila dodržování zákonů na ochranu přírody, chránila dřevorubce, kteří ilegálně masivně káceli stromy v srdci národního parku,” uvedl Vozník s tím, že žádají omluvu policie a vyvození systémových a personálních důsledky. „Odpovědnost musejí nést především policejní funkcionáři, tedy velitel zásahu a krajský policejní ředitel, kteří o zásahu rozhodli a vedli jej,” uzavřel Vozník.

Aktivisté a nevládní organizace argumentují říjnovým rozhodnutím Krajského soudu v Plzni, podle něhož policie postupovala nezákonně.
Policie od počátku trvala na tom, že její zákrok byl v souladu se zákonem. Krajská mluvčí Martina Kohoutová v úterý oznámila, že plzeňská policie podala proti rozhodnutí soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ta však nemá odkladný účinek. „Soud nepřezkoumával ani nerozhodoval o zákonnosti jednotlivých zákroků policistů proti osobám dopouštějícím se v dané lokalitě protiprávního jednání, ani nepřezkoumával a nerozhodoval o legálnosti těžby dřeva, pouze konstatoval, že se dle jeho názoru jednalo o nesprávný postup při rozpuštění neohlášeného shromáždění,” sdělila policejní mluvčí Kohoutová s tím, že až do rozhodnutí brněnského soudu nebude policie k této věci poskytovat další informace.

Právnička Zuzana Candigliotová z Ligy lidských práv včera uvedla, že kasační stížnost má podle ní jen minimální šanci na úspěch.

Účastníci blokády budou na ministerstvu vnitra požadovat hromadnou omluvu za „nezákonné zásahy policie”. Úřad má podle žádosti omluvu zaslat jejich zmocněnci a také ji zveřejnit na webu vnitra nebo policie ve formě tiskové zprávy. Chtějí také, aby je ministerstvo informovalo o tom, jaká opatření byla přijata, aby k podobným zásahům nedocházelo, a o tom, zda, jak a kolik policistů bylo potrestáno. Vyřízení této žádosti může trvat až půl roku.