Jezdci absolvovali sedm rychlostních zkoušek (RZ), čtyři v kasárnách a tři na sjezdovce. Dvě RZ se jely v pátek za tmy, pět denních v sobotu. „V pátek jsme začali závodit kolem tři čtvrtě na devět a do 22 hodin jsme měli hotovo. Závodníky jsme nově startovali po minutě, v minulých závodech to bylo po dvou minutách. Pro všechny to bylo náročnější, ale zvládli jsme to. Takže jak jsme slíbili, nebyl narušen noční klid. A protože se startování po minutě osvědčilo, zachovali jsme tento model i v sobotních denních etapách,“ řekl k organizaci za pořadatele Václav Polomis.

Stejně jako loni pořadatelé vždy po dvou RZ prohodili prostory startu a cíle, aby závod nebyl pro závodníky moc jednotvárný. V přestávkách mezi jednotlivými jízdami se na trati prezentovali nýrští motokrosaři. Závodníci, kteří absolvovali všech sedm rychlostních zkoušek, ujeli kolem 21 „ostrých“ kilometrů. Do cíle se ve čtyřech kategoriích dostalo celkem 28 závodníků, dalších osm absolvovalo jen část závodu.

Ilustrační foto
Fotbalisté divizních Klatov přivítají Soběslav

VÍTOVEC ZDOLAL OLLIE ROUČKOVOU

Největším lákadlem pro diváky, ale také pro soupeře, kteří ji chtěli porazit, byla účastnice letošní Rallye Dakar Ollie Roučková, která startovala ve třídě 4x2 Sport. Roučková musela nakonec závodit na vypůjčené sériové čtyřkolce, protože její speciál při tréninku před startem vypověděl službu. I to mohlo mít vliv na její umístění, kdy ve své třídě dojela čtvrtá. Pozornost fanoušků mezi závodníky z celé České republiky poutal i mladý „domácí“ jezdec Vojtěch Vítovec ze Zahorčic u Strážova, který ve své závodní premiéře obsadil třetí místo ve třídě 4x2 Sport a připsal si tak skalp i čtvrté Roučkové.

Závodníci se letos kromě terénních pasáží a umělých překážek museli vypořádat s velkým vedrem, které jim bralo hodně sil a způsobilo velkou prašnost tratě. „Podmínky byly náročné, i tratě jsme udělali náročnější než v minulosti, nicméně žádný z jezdců neřekl, že už to nikdy nepojede. Myslím, že se závod povedl, i když jsme čekali více diváků. Poděkování zaslouží také všichni naši partneři v čele s městem Nýrsko a provozovatelem sjezdovky panem Koryťákem,“ uzavřel Polomis.

Druhý závod Last Adventure 2018 se jede 20. a 21. července v Přešticích.

Výsledky:
Třída 4x4 Expert (pracovní čtyřkolky s navijákem): 1. Jan Svojše 44:38,76 min, 2. Václav Hucl 44:54,06 min, 3. Radek Švub 47:40,94 min.
Třída 4x4 Challenge (pracovní čtyřkolky): 1. Milan Lamina 36:39,66 min, 2. František Rafaj 37:00,64 min, 3. Daniel Zelenka 40:35,13 min.
Třída 4x2 Sport: 1. Michal Záděra 34:31,59 min, 2. Bohumil Štván 36:56,76 min, 3. Vojtěch Vítovec 37:22,34 min.
Třída 4x4 Buggy: 1. Tomáš Vokurka ml. 36:05,49 min, 2. Milan Lamina 37:49,78 min, 3. Tomáš Vokurka st. 41:09,86.

V sobotu se v Sušici konaly oslavy osvobození.
Oslavy osvobození na Klatovsku