V září totiž skončilo tříleté období, kdy byl projekt Správy NPŠ na rozšíření autobusových linek v národním parku dotován z programu přeshraniční spolupráce. V letošní roce využilo turistických linek Špičák – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, Sušice – Kvilda, Churáňov – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy a Kvilda – Kaplice pod Boubínem zhruba 130 tisíc cestujících. V současnosti má Správa NPŠ podanou žádost o dotaci opět z Programu přeshraniční spolupráce ČR – Bavorsko s tím, že nově by mohli návštěvníci ubytovaní v obcích NPŠ jezdit Zelenými autobusy zdarma.

„V Bavorsku funguje tento systém tzv, jízdenek GUTi už dva roky a potvrdil předpokládaný přírůstek počtu přenocování a má také další pozitivní dopady na tamní cestovní ruch i životní prostředí – tamní příroda je totiž ušetřena negativních vlivů osobní automobilové dopravy,“ vysvětlil referent propagace Správy NPŠ Josef Jiřička.

Podíl obcí

Podle nového projektu by se na financování podílely i šumavské obce. „Aby bylo možné novou službu zaplatit, musel být v žádosti patrný i finanční podíl regionu, který bude moci tuto na Šumavě přelomovou možnost pak využívat. Ve fázi, kdy se projektová žádost připravovala, se uskutečnila předběžná jednání s obcemi regionu NP Šumava a potřeba finančního podílu regionu se setkala s pozitivní odezvou,“ doplnil Josef Jiřička.

Systém, který by umožnil cestování zdarma ubytovaným hostům, by byl otevřen všem obcím v daném regionu a jejich ubytovatelům, kteří se do něho dobrovolně přihlásí. „Při projednávání projektu s obcemi se účastníci shodli na tom, že určitá část poplatku za přenocování, kterou obce inkasují od ubytovatelů, by směřovala k částečné úhradě této služby. Pro ubytovatele, jejichž hosté by dostali zdarma jízdenky do autobusů na celou dobu pobytu, to znamená, že oni sami by žádný dodatečný finanční výdaj nenesli. Podmínkou však je, aby byli vybaveni počítačem s barevnou tiskárnou a připojením na internet,“ upřesnil způsob financování ze strany obcí Jiřička.

Přínos pro turisty

„Pokud by se to povedlo, šlo by o velký krok dopředu. Jde o další službu ve prospěch turistického ruchu, kterou bych určitě přivítal,“ pochválil projekt železnorudský starosta Michal Šnebergr. Novinku přivítal i majitel penzionu Habr v Železné Rudě Milan Sklenář. „Bylo by to perfektní, jednoznačně vynikající věc. Naši klienti Zelených autobusů hodně využívají, i jim s ohledem na jízdní řád Zelených autobusů doporučujeme různé výlety, a pokud by mohli cestovat zdarma, byl by to určitě přínos a další lákadlo proč si naplánovat výlet třeba ze Železné Rudy na Modravu, podívat se zase do jiné části Šumavy,“ řekl Deníku Sklenář.

Finanční zátěž

Pro některé obce ovšem může znamenat příspěvek na Zelené autobusy značnou finanční zátěž. „Zastupitelstvo se předběžně nevyjádřilo příliš pozitivně. Poplatky za ubytování jsou totiž naším prakticky jediným příjmem a přispíváme už na veřejnou dopravu. Takže uvidíme, jak zastupitelstvo nakonec rozhodne. Na druhou stranu pro turistický ruch by to bylo jednoznačně velkým přínosem,” popsala situaci starostka Srní Ivana Pěčová.