„Mně se líbí mnohá česká jména jako Karolína, Kateřina, Daniela, ale nebráním se ani cizím. Je to zkrátka vývoj, ve všem chceme být světoví, tak i ve jménech se to podepisuje. Sama ještě nevím, jak naši holčičku pojmenujeme, ale myslím, že s manželem zůstaneme u tradičních, je to také o tom, jak to vyzní ve spojení s příjmením,“ řekla Klatovanka Petra Smolová, která je právě v očekávání a jméno ještě vybírají.

A o tom, že stále vládne česká klasika, je důkazem i statistika. Nejoblíbenějším klučičím jménem v porodnici Klatovské nemocnice byl stejně jako v roce 2022 Jakub (19x v roce 2023) a u děvčat zvítězila v oblíbenosti Viktorie (19x). Další nejčastější jména jsou Eliška (17x), Matyáš (15x) a Sofie a Matěj (13x) a dále Anna, Jan, Tereza, Lukáš, Laura či David.

První miminka narozená v roce 2024 v porodnicích v Plzeňském kraji.
V Plzeňském kraji klesl vloni počet narozených dětí o stovky

Novorozenci ale také dostali méně tradiční jména jako Lota, Lottie, Artem, Marlen, Ares, Travis, Solomija, Elliot, Björn, Leticia, Klementýna či Scarlett.

V Mulačově nemocnici v Plzni to bylo podobné, nejčastější jména pro chlapce byla Jakub, Adam, Štěpán, Filip, Jan, Dominik a pro holčičky Eliška, Natálie, Sofie, Julie, Anna, Viktorie. I tam se setkali s atypickými jmény. „Mezi hochy to byla jména Artem, Barnabáš, Dex, Damian, Dillan, Elvin, Emanuel, Jonatan, Jonas, Kilian, Leon, Miron, Otmar, Sven, Tommy a u holčiček Amandine, Babeta, Dorotea, Elif, Heidi, Ida, Kassandra, Lara, Lika, Lotty, Leia, Maya, Nika, Noemi, Thea, Timea či Zara,“ sdělila mluvčí Mulačovy nemocnice Eva Milerová.

Mikuláš Kubalík z Bezděkova je prvním miminkem roku v Klatovské porodnici.
Prvním miminkem roku v klatovské porodnici byl Mikuláš, chvátal na svět

Výjimkou není ani Fakultní nemocnice Plzeň. Tam jen během posledního měsíce roku 2023 zaznamenali jména jako Barnabáš, Vratislav, Jeroným, Hugo, Marika, Josefína, Elsa a Lara.