Stále více lidí volí i tuzemské dovolené. Některé kanceláře zaznamenaly menší zájem o Egypt nebo Tunisko. „V současnosti přicházejí rodiny s dětmi a objednávají si hlavně rodinné dovolené, nejčastěji do Itálie a Chorvatska. Do Egypta nebo do Tuniska vůbec. Dále jsou oblíbené země Řecko, Španělsko, ale také Turecko. Každý rok jsou nejoblíbenější země stejné. Egypt nebo Tunisko si u nás lidé neobjednávají, asi tomu pomáhá i nynější situace v Africe. Lidé se i více začínají ptát na tuzemské dovolené,“ uvedla pracovnice informačního centra a cestovní kanceláře v Horažďovicích Kateřina Svatošová.

Oblíbenost zájezdů na poslední chvíli last minute klesá. „Na Klatovsku jsou oblíbené už delší dobu Chorvatsko, Itálie, Španělsko a Řecko. U Egypta nebo Tuniska jsme pokles zaznamenali, ovšem ne tak znatelný. Nepokoje se tam uskutečnily v zimě, takže lidé, kteří na to období měli zamluvené zájezdy, dostali možnost náhradního termínu a hodně lidí této možnosti využilo. Lidé stále častěji kupují zájezdy na začátku sezony, protože jsou kolikrát výhodnější, než když čekají na zájezd last minute,“ řekla vedoucí pobočky CK v Klatovech Jitka Perglerová.

Z dopravy do cizí země lidé nejčastěji volí autobusovou dopravu i vlastní dopravu autem nebo leteckou. „Částečně poklesl zájem o Tunisko, Egypt a lidé se bojí i do Turecka, protože si všechno spojují s arabskými zeměmi. Místo těchto zemí využívají třeba Řecko, Španělsko, Andalusii nebo Malorcu. Letos hodně lidé využívají předprodeje zájezdů před sezonou. Minulý rok, hlavně páry, čekali na last minuty, ovšem jejich ceny nešly tak nízko, kam až očekávali a spoustu lidí nakonec neodcestovalo. Poučili se a proto teď více využívají předprodeje,“ sdělila pracovnice klatovské CK Eva Heřmanová.

Menší zájem o zájezdy last minute potvrzují i lidé. „Každý rok jezdím do Španělska, protože s ním mám dobré zkušenosti a líbí se mi tam. Zájezd si objednávám vždy rok dopředu, protože mi to vyjde levněji než na poslední chvíli a nemám s tím pak žádné starosti. Několikrát jsem si dovolenou na poslední chvíli last minute objednával, ale rozdíl v ceně nebyl tak znatelný,“ řekl Lukáš Černý z Klatov.