Velká fotovoltaická (sluneční) elektrárna by měla ještě letos vyrůst v těsném sousedství Bolešin. Bude více než desetkrát větší než dosud největší stavba tohoto druhu na Klatovsku a o její výstavbu usiluje obec Bolešiny, neboť díky ní by do obecní kasy plynuly statisíce korun ročně.

Zájem je veliký

„Zájem o sluneční elektrárny stoupá, jen v období od března 2008 do března 2009 se jejich počet v západních Čechách zpětinásobil. V klatovském okrese je 51 slunečních elektráren, naprostá většina je ale malých, na střechách. Největší je v Olšanech, má výkon 199 kW,“ informoval západočeský mluvčí společnosti ČEZ Martin Sobotka. Elektrárna u Bolešin by měla mít výkon 2,1 MW, to znamená, že by byla více než desetkrát větší a patřila by mezi vůbec největší v celých západních Čechách.

Obec vydělá

„Na svém území máme v územním plánu prostor pro průmyslovou zónu. Část těchto pozemků jsme na jaře nabídli formou poptávkového řízení na vybudování a provozování fotovoltaické elektrárny,“ popsal začátek jednání bolešinský starosta Josef Sommer. Důvodem jednání zastupitelů podle něj bylo vydělat pronájmem pozemku prostředky pro obecní pokladnu.

„Oslovili jsme pět firem, dvě tuzemské a tři zahraniční. Vybrána byla firma Sun Concept GmBH z Německa, která nabídla nejlepší nájem. Za 25 let pronájmu bychom získali 600 tisíc euro bez DPH,“ přiblížil starosta. V současné době se pracuje na nájemní smlouvě, kterou by zastupitelstvo mělo odsouhlasit během několika týdnů. Pokud vše půjde hladce, měla by sluneční elektrárna stát nedaleko Bolešin ještě letos.

Lidé se bát nemusejí

Ještě letos by mělo u Bolešin stát zhruba osm tisíc solárních panelů o rozměrech 1,6 x 0,8 metru. Podle Martina Pytla ze společnosti Solaren, která německého investora v tuzemsku zastupuje, se ale tamní lidé velké elektrárny nemusejí bát.

„Všechny materiály, které se při její výstavbě budou používat, jsou recyklovatelné. Nebude se tam ani betonovat, všechny konstrukce budou zaráženy do půdy, takže po 25 letech, na kdy je plánována její životnost, se vše vytahá a půda zůstane nedotčena. Není třeba se bát ani záření či jakých dalších rizik, fotovoltaika je to nejčistší, co existuje,“ uvedl Pytel.

Podle bolešinského starosty bude navíc elektrárna přínosem nejen obecní pokladně, ale celému regionu. „Chceme, aby investor při budování elektrárny přednostně oslovil místní firmy, a také správce by tam měl dělat člověk z našeho regionu,“ dodal Sommer.

Budou i jinde

O výstavbě větší sluneční elektrárny se uvažuje i na jiných místech okresu. Pokud vše půjde podle plánů, mohla by fotovoltaická elektrárna stát u Klatov v prostoru letiště, u Sobětic či u Mochtína.