„Šest let uplynulo od doby, kdy symbolická skleněná Archa putovala regionem Šumavy a upomínala na tři velká aktuální témata. Patřila k nim zachovalá příroda a její ochrana, snad právě proto byla „křehká“ loď ze skla uložena v ochranné obří dlani ze dřeva, dále šlo o sklářskou tradici na Šumavě a v Bavorském lese a v neposlední řadě o přeshraniční spolupráci mezi Čechy a Němci,“ uvedl Josef Štemberk ze šumavského národního parku.

Letošní Putování za Archou se koná v neděli 25. července a setkají se při něm turisté z Čech a Bavorska, kteří dorazí ze všech světových stran. Program samotný začíná u Archy v 15.30 hodin. „Fanoušci skleněné Archy mohou na místo samozřejmě dorazit samostatně a z jakéhokoliv směru, anebo se připojí k průvodci, který českou skupinu povede po vloni otevřené stezce z Březníku na Modrý sloup. Sraz s průvodcem Šumavou je tedy v neděli ve 13 hodin na křižovatce na Březníku, kam můžete dorazit z Modravy na kole, které si na Březníku zaparkujete,“ informoval Štemberk.

Setkání u Archy bude mít formu happeningu, tj. po několika řečnících na aktuální témata o přírodě národních parků, vývoji sklářství v regionu a současné česko-bavorské spolupráci, zazní vzpomínkové citáty od návštěvníků Archy při jejím tříletém putování. Na místě bude rovněž pro všechny připraveno občerstvení. Akce, která se koná u příležitosti oslav 40. výročí založení NP Bavorský les, bude ukončena asi o páté hodině po poledni. Další program je individuální, Štemberk všem doporučuje výstup na horu Luzný, která nabízí úchvatné výhledy na pohraniční hvozd a srdce Národních parků Šumava a Bavorský les. Návrat na Březník, či na Modravu je rovněž samostatný.