Turistický informační systém další generace, tzv. BeeTagg, zavedla Železná Ruda. Na jedenadvaceti turisticky atraktivních místech v Železné Rudě, Špičáku a Hojsově Stráži jsou rozmístěny štítky s obrazovým kódem (tzv. Taggy, většinou u klasické informační tabule), k přečtení informací pak turista potřebuje mobilní telefon s fotoaparátem a přístupem na internet. Mobilní telefon pomocí jednoduché aplikace přečte kód a otevře webovou stránku s informacemi o dané lokalitě.

„Výhodou jsou velké informační možnosti webové stránky. Na stránku můžeme umístit textové informace, obrázky i zvuky, například v místě výskytu tetřeva si turista stáhne informace o výskytu tetřeva, obrázky tetřeva i hlas tetřeva. Na stránky lze umístit informace o dostupnosti lékárny, autoservisu, zdravotnické péče, telefonní čísla, že o sto metrů dále je restaurace, prostě cokoliv. Jednoduché je i doplňování a úpravy informací – stačí aktualizovat příslušnou webovou stránkuk,“ popsal výhody moderního systému železnorudský místostarosta Milan Kříž. Použití systému je zadarmo, uživatel platí pouze připojení na internet podle svého tarifu.

„Nový systém, který využívá moderní technologie, určitě osloví mladé lidi, myslím, že najde své uživatele.,“ dodal starosta Michal Šnebergr. „Pro turisty to určitě může být zajímavé. Každá takováto novinka je dobrá, zvláště pro Železnorudsko, aby uspělo v konkurenci dalších turistických středisek třeba v Krkonoších nebo na bavorské straně Šumavy. Já osobně sice na Železnorudsku tento systém moc nevyužiji, ale někde, kde to neznám, hlavně v zahraničí, by se mi to určitě hodilo,“ zhodnotil projekt klatovský turista Jan Valeš.

Systém pro Železnou Rudu připravilo občanské sdružení ECHOS za podpory ministerstva životního prostředí. Železnorudsko je jednou ze tří lokalit v ČR, kde projekt už začal v praxi fungovat. „Nositelem projektu je ministerstvo životního prostředí, které jej celý financuje. My jsme pouze museli shromáždit informace pro webové stránky a budeme se starat o štítky. Tady je další výhoda, pokud bude nutné některý štítek nahradit, stačí jej vytisknout a zalaminovat, což přijde zhruba na pět korun,“ vysvětlil Kříž.

Použití BeeTaggu

Stačí ze stránky http://m.taggmanager.cz stáhnout a nainstalovat do mobilního telefonu aplikaci BeeTagg, spustit čtečku (standartně je uložena v aplikacích) a vyfotografovat spodní kód (TAGG) na štítku (nahoře je starší QRkod, který lze číst např. pomocí aplikace Kausa Leader vhodné i pro starší typy telefonů). Na každém štítku je i klasická internetová adresa příslušné stránky (např. http://m.taggmanager.cz/150).