Ani vánice a teploty kolem nuly neodradily v sobotu několik stovek turistů od pochodu okolím Švihova. Cíl pochodu byl ve švihovském kulturním domě, kde se konalo pravidelné Podzimní setkání turistů Plzeňské oblasti KČT, které bylo zároveň oslavou 120 let od založení Klubu českých turistů. Podzimní setkání pořádají turisté každý rok, pokaždé na jiném místě Plzeňska.


„Švihov jsme zvolili ze dvou důvodů. Je to velmi atraktivní místo z hlediska turistiky a druhým důvodem byla naučná stezka okolím Švihova, kterou město připravuje. Protože v současné době ještě nejsou osazeny informační tabule, dostali účastníci mapky a popisy jednotlivých zastavení stezky. Pro účastníky pochodu jsme domluvili i volnou prohlídku hradu,“ uvedl Mirko Laník, předseda odboru KČT TJ Start VD Luby, který letošní setkání pořádal.
Klub českých turistů byl založen 11. června 1888 v Praze a od svého založení se zabýval výstavbou turistických chat, rozhleden, úpravami a značením turistických tras.


V současné době má KČT zhruba čtyřicet tisíc členů a na území České republiky je vyznačeno přes čtyřicet tisíc kilometrů turistických tras, z toho na Klatovsku přibližně 450 kilimetrů. Údržba značení přijde na přibližně osm milionů korun ročně.


Setkání ve Švihově se zúčastnil i současný předseda KČT Jan Stráský. „Potěšilo mě, přestože máme počasí spíše pro lyžařskou akci, že se sešlo takové množství lidí. Myslím si, že se nám klub za ten rok oslav podařilo zviditelnit i oživit,“ byl hojnou účastí turistů potěšen předseda klubu.


Členství v KČT přináší turistům kromě společnosti lidí se zájmem o turistiku i ekonomické výhody. „Od založení klubu až do současnosti zůstává účelem klubu vytvořit pro lidi, kteří turistiku provozují více než ostatní, takové podmínky, aby to pro ně bylo materiálně únosné. První, co klub začal po svém vzniku dělat, bylo pronajímání chat, vytváření ubytoven a podobně. V dnešní době už nemá cenu stavět ubytovací zařízení, spíše uzavíráme smlouvy, díky kterým dostanou členové například ubytování se slevou. A to i v zahraničí, například ve Vysokých Tatrách nebo v Alpách. Důležitá je i společenská stránka, kdy spolu chodíme na turistické pochody, ale i spolu o nich mluvíme, ukazujeme si fotografie a společně další akce připravujeme. Samozřejmě klub také tvoří a udržuje trasy a turistické značení,“ vysvětlil Stráský význam klubu.