Turista, který na Šumavě zabloudí, nebo se zraní v těžko přístupném terénu, má zase o kus větší naději, že přežije. V Prášilech se setkali zástupci Centra letecké záchranné služby Líně, Správy NP a CHKO Šumava a Horské služby Šumava a dohodli se na ještě těsnější spolupráci při záchranných akcích. Vymezili si také podmínky pro zásahy jednotlivých složek integrovaného záchranného systému (IZS), aby zásah byl co nejrychlejší a nejefektivnější.

Užší spolupráce

Záchranáři se setkali v rámci odborného semináře Problematika a specifika zásahů záchranných složek v regionu Šumava. První část programu proto byla věnována odborné problematice. Zástupci národního parku Petr Šrail, Tomáš Fait a Zdeněk Hanuška seznámili přítomné s projektem Bezpečná Šumava. Horská služba Šumava v čele s Michalem Janďurou si připravila přednášku o Horské službě ČR, lavinové problematice a systému oblečení záchranářů Horské služby ČR. Zdravotničtí záchranáři informovali o činnosti letecké záchranné služby či například o podchlazení a možnostech jeho léčby.

„Spolupráce s Centrem letecké záchranné služby a Horskou službou Šumava funguje tak, jak byla nastíněna. Stanovili jsme si, kde má jaká složka své místo,“ řekl po skončení semináře Šrail, který ho označil za velmi přínosný. „V rámci projektu Bezpečná Šumava máme všichni zájem, aby jednotlivé složky spolupracovaly. A když nám národní park podal jako nový člen IZS pomocnou ruku, tak ji samozřejmě nebudeme odmítat,“ doplnil náčelník letecké služby Michal Mareček. „Mezi základní priority Správy NP a CHKO Šumava patří také péče o hosty v Národním parku Šumava, a to nejen formou zajištění poznávacích aktivit. Jde také o pomoc Horské službě při zachraňování hledaných nebo zraněných osob na území národního parku. Spolupráce s Centrem letecké záchranné služby k tomu přispěje velkou měrou,“ řekl ředitel Správy NP a CHKO Šumava František Krejčí.

Vrtulník nelétal

V pátek měla být na programu rekognoskace terénu a přistávacích ploch na území Národního parku Šumava. Kvůli nepříznivému počasí ale vrtulník nemohl vzlétnout, a tak se zúčastněné složky domluvily, že se akce uskuteční v nejbližším možném termínu.

Centrum letecké záchranné služby Plzeň – Líně, které bude v rámci IZS spolupracovat se Správou NP a CHKO Šumava, je provozováno Armádou České republiky. Používá v současné době vrtulník W-3 A Sokol. Posádku tohoto vrtulníku tvoří vždy minimálně dvoučlenná zdravotnická posádka ve složení lékař a záchranář.

Letiště Plzeň-Líně je také jednou ze základen Letecké pátrací a záchranné služby SAR (Search and rescue) vzdušných sil AČR, kterou zajišťuje ministerstvo dopravy a spojů ve spolupráci s ministerstvem obrany a ministerstvem vnitra. Činnost LZS je ve prospěch Plzeňského i Karlovarského kraje. V noci zasahuje i na území dalších sousedících krajů.